14 Май, 2026

ДБ и "Промяната" сезираха КС за промените в Изборния кодекс

ДБ и "Промяната" сезираха КС за промените в Изборния кодекс

Парламентарните групи на “Продължаваме промяната” и “Демократична България” внесоха жалба в КС заради промените в Изборния кодек, съобщи БГНЕС.

Никола Минчев от ПП съобщи, че “жалбата е срещу промените, които бяха въведени в рамките на 48- то Народно събрание в изборния процес. На първо място това, което оспорваме пред КС е въвеждането на избор пред част от българските граждани как да гласуват - дали чрез хартиена бюлетина или чрез нововъведената бюлетина отпечатана от машина. За тези, които гласуват в секция под 300 избиратели нямат право на избор. Това е неравнопоставено третиране на българските граждани.”, подчерта той.

Минчев обясни, че втората причина е поради, която внасят жалба в КС е “превръщането на машинното гласуване в отпечатване на бюлетини”, отбеляза той.

По думите му механизмът, по който са били наложени промените, също е включен в жалбата.

“Промените, които бяха приети на първо четене, са много по-малки на обхват отколкото това, което в крайна сметка се прие. Тотално прекрояване на ИК между първо и второ четене”, уточни той.

Минчев е скептичен, че КС ще се произнесе преди предстоящите избори.

Надежда Йорданова от ДБ обясни, че процесуалните срокове за произнасянето по дело, след приемането му за допустимо, са между шест месеца и година.

Сподели:

Коментари (0)

Прокурорската колегия отказа дисциплинарно производство срещу Сарафов, зае се с Русинова

Прокурорската колегия отказа дисциплинарно производство срещу Сарафов, зае се с Русинова

Две от твърденията срещу Сарафов са с изтекла давност, за останалите колегията прие че са недоказани и ги отхвърли

ДБ предлага съдебен контрол върху 72-часовото прокурорско задържане

ДБ предлага съдебен контрол върху 72-часовото прокурорско задържане

Предложението цели да гарантира реална защита на гражданите срещу произвол и да въведе по-ефективен механизъм за контрол върху действията на прокуратурата при ограничаване на основни права

Изнудваният от кръга на Нотариуса грък Каламарис осъди прокуратурата за 25 000 лева

Изнудваният от кръга на Нотариуса грък Каламарис осъди прокуратурата за 25 000 лева

Софийският градски реши, че справедливото обезщетение за него е 50 000 лева, но Софийския апелативен съд определи, че то трябва да е двойно по-малко