5 Декември, 2025

Defense Express разкри колко далече ще летят ракетите ERAM, които Украйна получава

Defense Express разкри колко далече ще летят ракетите ERAM, които Украйна получава

Снимка: Boeing

Украйна ще получи разрешение за закупуване на над три хиляди далекобойни крилати ракети ERAM, като финансирането ще бъде осигурено от САЩ и европейските партньори

Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на САЩ (DSCA) предостави разрешение на Украйна да закупи далекобойни крилати ракети Extended Range Attack Munition (ERAM)

Сделката включва възможността за закупуване на до 3350 ракети, заедно с оборудване и съпътстващи услуги, на стойност до 825 милиона долара.

Както пише Defense Express, въпреки факта, че Украйна е клиент, финансирането ще бъде покрито от Дания, Нидерландия, Норвегия и Съединените щати по програмата за чуждестранно военно финансиране, предаде Униан. DSCA отбеляза, че посочената сума е максималната и крайната цена може да бъде по-малка в зависимост от броя на поръчаните ракети.

Две различни ракети под едно име
ERAM не е конкретна ракета, а проект, в рамките на който се разработват поне два вида оръжия. Изпълнители са Zone 5 Technologies и CoAspire.

Ориентировъчната средна цена на една ракета е около 246 хиляди долара, което се счита за умерена цена за оръжия с обсег до 400 км.

Превод: Faktor.bg

 

Сподели:

Коментари (0)

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна