28 Юни, 2026

Делегация начело с президента Радев ще ни представлява на срещата на ООН

Делегация начело с президента Радев ще ни представлява на срещата на ООН

Министерският съвет одобри позициите на България и състава на правителствената делегация за участие в 72-ата редовна сесия на Общото събрание на Организацията на обединените нации. Форумът ще бъде открит на 19 септември в Ню Йорк. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

Кабинетът предлага на Президента на Република България Румен Радев да оглави делегацията, в чийто състав са включени вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, постоянният ни представител към ООН Георги Панайотов и началниците на кабинетите на президента и на министър-председателя Иво Христов и Румяна Бъчварова. 

През тази година основна тема на Общия дебат ще бъде „С фокус към хората: стремеж към мир и достоен живот за всички на устойчива планета“ с акцент върху укрепването и поддържането на мира, превенцията и медиацията, реализирането на целите на устойчивото развитие и справянето с климатичните промени, зачитането правата на човека и основните свободи, както и с въпросите, свързани с мигрантския и бежански поток. Освен в него, президентът и членовете на българската делегация ще участват в редица многостранни форуми, организирани от ООН, държави-членки на ЕС и други партньорски държави.

Участието на българската делегация през целия период на провеждане на сесията ще даде възможност да бъдат представени позициите и вижданията на България по широк спектър от въпроси, особено по приоритетни теми, свързани с международния мир и сигурност, правата на човека, противодействието и предотвратяването на тероризма и насилствения екстремизъм, борбата с трафика на хора, устойчивото развитие с хоризонт до 2030 г. и промените на климата. 

Сподели:
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен

Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен

В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте

Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?

Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?

Народният представител на ГЕРБ намеква, че регионалният министър Шишков подвежда премиера, изричайки поток от неистини по повод обществени поръчки, подписани лично от него

Огнян Минчев:  Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни

Огнян Минчев:  Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни

„Прогресивна България“ получи комфортно мнозинство, с което може да нанесе непоправими щети върху българското стопанство и финанси, върху историческата ни памет, предупреждава политологът

Коментари (0)