26 Юни, 2026

Делото срещу адвокат Петър Илиев - за плагиатство от дисертация на Наталия Киселова, започна отначало

Снимка: БГНЕС

Киселова отказа да бъде конституирана като частен обвинител и граждански ищец

Делото за плагиатство срещу адвоката и почетен консул на Барбадос Петър Илиев започна отначало в Софийския градски съд (СГС), пише Лекс.

Днес СГС успя да даде ход на разпоредителното заседание, след като преди месец Илиев поиска делото да бъде отложено, тъй като не беше получил навреме препис от обвинителния акт, макар той да е идентичен с този, с който е запознат от първоначалното му внасяне в съда.

Той е подсъдим за плагиатство по чл. 172а от НК, като според обвинението десетки страници от книгата му „Компетенцията на Народното събрание“, издадена през 2015 г., са плагиатствани от дисертацията от 2007 г. на депутата от БСП Наталия Киселова „Парламентарен контрол“ (виж още тук).

През есента на миналата година съдия Христинка Колева от СГС прекрати делото, след като прие, че престъплението по чл.172а НК изисква цялостно възпроизвеждане на чужд труд, без собствена творческа дейност. В случая с Илиев обаче и прокуратурата пише в обвинителния акт, че той е ползвал само части от труда на Киселова в своята книга, което отговаря на престъпление по чл. 173 от НК. То обаче е от частен характер и се преследва по тъжба на пострадалия.

Градският съд прие тогава, че съчетаването на компилации на отделни думи и изрази от други произведения в рамките на цялостното съдържание на издадената от Илиев книга, би могло да се третира евентуално като нарушаване на авторско право по отношение на Киселова. С тези съображения съдия Колева прие, че става дума не за липса на престъпление изобщо, а за такова от частен характер, за което следва да бъде подадена тъжба от пострадалата до Софийския районен съд - и прекрати делото.

След това обаче Софийският апелативен съд (САС) върна делото на първата инстанция, като прие, че преценката дали в обвинителния акт е описано престъпление не от общ, а от частен характер, е по съществото на спора и този отговор се дава с присъдата.

Защитата на Илиев обаче отново настоя за прекратяване на делото и обяви, че ще обжалва определението, с което му беше даден ход.

Днес Наталия Киселова отказа да бъде конституирана като частен обвинител и граждански ищец, но ако делото продължи в СГС, тя ще бъде разпитана на следващото заседание. Според Киселова, Петър Илиев опитва да бави делото с идеята да изтече абсолютната давност за преследване.

Следващото заседание по делото е насрочено за 31 март.

Сподели:
КС отмени спорното решение за Съвета за мир на Тръмп: парламентът е надхвърлил правомощията си

КС отмени спорното решение за Съвета за мир на Тръмп: парламентът е надхвърлил правомощията си

Конституционните съдии единодушно приеха, че Народното събрание не може чрез свои решения да задължава Министерския съвет да инициира процедура по ратифициране на международен договор

Документите говорят: Има връзка между престъпните мрежи на Петьо Еврото и Нотариуса, според таен свидетел

Документите говорят: Има връзка между престъпните мрежи на Петьо Еврото и Нотариуса, според таен свидетел

Според бившата съпруга на Нотариуса същият юрист е посещавал редовно частния „SS клуб“ и заедно с Божанов е „оправял дела“. По-рано тази година прокуратурата също го освети като защитен свидетел, но по дело срещу Еврото

Директорката на НДК обжалва наложената ѝ глоба заради конфликт на интереси

Директорката на НДК обжалва наложената ѝ глоба заради конфликт на интереси

Съдът е постановил решение по казус с изключителна обществена значимост, без една от страните да получи възможност за пълноценно процесуално представителство в съдебната зала

Коментари (0)