5 Декември, 2025

Делян Добрев: Отправната точка на бюджетния дефицит е 9%, а не 3%

Делян Добрев: Отправната точка на бюджетния дефицит е 9%, а не 3%

Делян Добрев, снимка: архив

Въпросът с двата ядрени реактора от Белене е решен от НС - това оборудване не ни трябва, "единствените в света, на които им трябва, са украинците"

Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен, заяви пред БНР народният представител от ГЕРБ-СДС Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в НС.

"Положението е отчайващо, министър Петкова трябва да е магьосник, за да се справи с тази ситуация", посочи той.

ЕК със сигурност има много големи опасения дали България ще успее в рамките на 2025 г. да състави бюджет с 3% дефицит, отбеляза Добрев.

"Това, което се вижда и от нас, и от ЕК е, че отправната точка на дефицита е 9%, а не 3% - въпросните 18 милиарда дефицит, за които вече няма спор, "Промяната" са единствените, които продължават да отричат този дефицит. С 9% дефицит не пускат в еврозоната. Затова е по-добре да се опитаме да го свием до 3% и едва след това да подадем искането за конвергентен доклад." - поясни той.

"Ние сме в една безизходица. Обикновено при свиване на разходите и увеличаване на приходите успяваш да постигнеш 3% дефицит. Но ситуацията в момента е толкова тежка, че просто не виждам как ще се случи това. Ние не може да съкратим разходи и да увеличим приходи в размер на 12 милиарда. Защото това е задачата." - добави Добрев.

При 9% дефицит Гърция фалира само преди 4-5 години, напомни депутатът.

Еврозоната за нас е толкова важна тема, че на всяка цена ще я преследваме, без значение какви противоречия евентуално могат да възникнат между партньорите, подчерта депутатът от ГЕРБ-СДС. 

Добрев коментира предложението Владимир Малинов да се върне начело на "Булгартрансгаз", за което се твърди, че е в противоречие с Член 86 от Закона за противодействие на корупцията, съгласно който лица, заемали публични длъжности, нямат право в продължение на година да упражняват ръководни функции:

"В структурата на министерство са го предложили – от Българския енергиен холдинг са предложили той да се върне. Ще има изслушване на енергийния министър и ще разберем какви са мотивите. От друга страна КЕВР – независимият регулатор,  е одобрил тази кандидатура. Нито БЕХ и министърът, нито КЕВР са видели проблем със законодателството." 

След като украинският парламент даде зелена светлина за закупуването на ядрени реактори от България, Добрев коментира дали е възможно тази тема да събори кабинета:

"Не мисля, че тази тема ще събори кабинета. Всичко е изяснено в Националната електрическа компания по отношение на това оборудване. Досега чакахме украинците. Аз съм един от вносителите на това предложение. Това оборудване на нас не ни трябва. Единствените в света, на които им трябва, са украинците.
Има решение на НС, което е ясно и категорично - че ще продадем тези реактори на Украйна. Ако БСП имат други виждания, те могат да предложат това решение на НС да се отмени, но аз не мисля, че има мнозинство, което да го отмени." 

Енергетиката по времето на ПП беше донор на държавния бюджет, напомни Делян Добрев. 

"Ако не бяха трите процента от БВП, които енергетиката даде на Асен Василев, неговите бюджети щяха да с 6% дефицит, а не с 3%." - посочи депутатът. 

Сподели:

Коментари (0)

Радев трябва да бъде спрян! Поставя държавата в угода на Москва

Радев трябва да бъде спрян! Поставя държавата в угода на Москва

България се нуждае от национална отговорност, а не от партиен и политически егоизъм!

Правителство, синдикати и работодатели се споразумяха за Бюджет 2026

Правителство, синдикати и работодатели се споразумяха за Бюджет 2026

"Заплатите в сектор сигурност и отбрана се отвързват от средната заплата. С 450 млн. евро се намалява капиталовата програма. Разходите са в 40,1% от БВП на страната."

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Сключени са договори за осигуряване на пожарни автомобили, безпилотни летателни средства, мобилни системи с голямо налягане и специализирано облекло