30 Април, 2026

“Демократична България” иска държавата да отдаде на София римския амфитеатър, обявен за раздържавяване

“Демократична България” иска държавата да отдаде на София римския амфитеатър, обявен за раздържавяване

снимка: БГНЕС

Това е само първата стъпка, за да дадем сигнал към държавните институции, че тези терени не трябва да се продават, казват от политическата формация

Общинските съветници от “Демократична България” Симеон Ставрев, Бойко Димитров и Бонка Василева внесоха доклад, с който изискват държавата да предостави на Столична община част от 4400-те имота, обявени за приватизация поради “отпаднала необходимост” от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

“Списъкът включва редица имоти, които смятаме за нужни на Столична община. Един от тях е от огромно културно-историческо значение - древният амфитеатър на римска Сердика. Част от него може да бъде възстановена, но вместо това теренът е пуснат за продажба”, алармира Бойко Димитров. За първи път археологически находки от древния амфитеатър са открити още през 2004-а година, а мястото е било едно от най-големите по рода си в пределите на Източната Римска империя. 

От ДБ настояват Столична община да придобие също част от Зеления ринг, малкия стадион “Академик” и парка около него, улици и паркове в квартал “Витоша ВЕЦ - Симеоново”, имоти за общински жилища, училище, спортна зала и басейн в Слатина, имот за детска градина и ясла в Овча купел, както и междублоково пространство за озеленяване до 4-ти километър.

“Докладът, който внесохме с колегите, е само първата стъпка, за да дадем сигнал към държавните институции, че тези терени не трябва да се продават. В София има десетки държавни терени, които могат да се използват в обществен интерес. Ще настояваме Столична община да получи тези терени, за да може да реализираме публични мероприятия”, заяви Симеон Ставрев. Общинският съветник допълни, че държавата продължава да бави или стопира ключови проекти за развитието на Лозенец, Слатина и Овча купел. 

“Държавата отдавна е длъжник на София - единственият град в България, който се разраства. Редно е общината да получи възможност да изгради транспортна, образователна, социална и културна инфраструктура в новите квартали на столицата”, добави Бонка Василева.

 

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп, Путин и Си и Златка летят до Марс в нова комедия

Тръмп, Путин и Си и Златка летят до Марс в нова комедия

По време на мисията героите влизат в тежък сблъсък и преминават през поредица от изпитания, докато достигнат Червената планета

БНР Топ 20: Връчват годишните музикални награди на бляскавата церемония в НДК

БНР Топ 20: Връчват годишните музикални награди на бляскавата церемония в НДК

Музикалното събитие е част от дългосрочната стратегия на БНР за подкрепа и популяризиране на съвременната българска музикална продукция

Община Тетевен с богат и разнообразен културен календар за месец май

Община Тетевен с богат и разнообразен културен календар за месец май

Събитията са посветени на знакови дати от българската история