28 Януари, 2026

Демократична България внесе първите си законодателни инициативи в Народното събрание

Демократична България внесе първите си законодателни инициативи в Народното събрание

Христо Иванов

Веднага след края на първия пленарен ден, депутати от „Демократична България“ (ДБ), внесоха първите си законодателни инициативи, в това число предложения за изменения в Конституцията и Изборния кодекс.

В точка първа от предложението на ДБ за промяна в Конституцията, озаглавена „укрепване на правовата държава чрез независим съд, отчетна и отговорна прокуратура“, новите депутати предлагат на първо място редуциране на парламентарната квота във ВСС до една трета от състава му.

Нататък, народните представители смятат, че е логично председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) да се избират от Общите събрания на съдиите на двете съдилища и да са действащи съдии в съответния съд към момента на избора. Тоест – тези два поста да бъдат напълно капсуловани и нито един друг магистрат в държавата, освен тези от двете върховни съдилища, да нямат възможност да го поемат. 

От ДБ са предвидили и специален механизъм за освобождаване на председателите на ВКС и ВАС, а именно – това да е отговорност на Конституционния съд, който обаче към момента няма правомощия да се грижи за кадровата политика в съдебната система. Такива промени, с които да му бъдат осигурени подобни правомощия от ДБ не предлагат.

Вижте пълният текст на законопроектите ТУК.

Сподели:

Коментари (0)

 Илияна Йотова търси служебен премиер в БНБ

Илияна Йотова търси служебен премиер в БНБ

В президентството ще гостуват Димитър Радев, Петър Чобанов, Радослав Миленков и  Андрей Гюров.

Остава топло с намалена видимост в низините, от запад се заоблачава

Остава топло с намалена видимост в низините, от запад се заоблачава

Дневните температури се повишат и максималните в повечето места ще бъдат между 9° и 14°, за София – около 9°

Търси се служебен премиер: Йотова има среща с ръководството на БНБ

Търси се служебен премиер: Йотова има среща с ръководството на БНБ

Колкото и да е подготвен председателят на НС, не е честно и справедливо - към него ще има съмнения за някаква намеса в изборния процес, каза Рая Назарян по повод възможността да влезе в ролята на служебен премиер