5 Декември, 2025

Ден на отворените врати в обсерваторията в Рожен

Ден на отворените врати в обсерваторията в Рожен

Посетителите ще могат да видят най-новия 1,5-метров телескоп „AZ 1500“

Денят на отворените врати в Националната астрономическа обсерватория Рожен към Института по астрономия на БАН по традиция ще се проведе от 10:00-16:00 ч. на християнския празник Петдесетница, който през тази година е днес, 23 юни.

На този ден най-големият изследователски астрономически център в Югоизточна Европа ще разтвори врати с вход свободен за посетители. Те ще могат да се запознаят с дейността на обсерваторията с посещение на кулата на 2-метровия телескоп, най-голямото от петте наблюдателни съоръжения в НАО Рожен.

На 1 юли 2023 г. официално бе открит най-новият, 1,5-метров телескоп „AZ 1500“, изграден по проект, финансиран от Националната пътна карта за научна инфраструктура 2020-2027 г., координирана от МОН. Наблюденията в звездното небе от него се осъществяват без присъствието на оператор и в напълно автоматизиран режим.

Денят на отворените врати предоставя възможност на посетителите да се срещнат с дежурния екип астрономи, който ще ги запознае с научните задачи, по които се работи в момента в НАО Рожен, както и с перспективите пред обсерваторията след откриването на новия телескоп.

Събитието съвпада с храмовия празник на параклиса „Света Троица“, издигнат от местни жители през 1935 г., който се намира до самия вход на наблюдателната кула на двуметровия телескоп. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

В кулата се намират едни от най-важните офиси в републиката – включително Съвета за сигурност на Чечения, Министерството на туризма, Сметната палата, регионалната избирателна комисия, местния клон на Министерството на правосъдието, приемната на „Единна Русия“ и др.

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Властта в Москва отчита напредък в преговорите със САЩ, докато Путин ескалира офанзива в Донбас. Опасения в Киев, че Тръмп дава предимство на Русия

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия