Втори любимец на Костов става министър при Борисов: Избраха Деница Сачева след бурни дебати
Рокадата в кабинета бе направена в отсъствието на премиера Борисов
Със 114 гласа "за", 106 "против" и 3 "въздържал се" парламентът избра Деница Сачева за нов министър на труда и социалната политика. Досегашният зам.-министър на образованието ще замени на поста подалия оставка социален министър Бисер Петков.
Изборът бе предшестван от бурни двучасови дебати около по горещите теми за "джендър-идеологията" в училищата, а като цяло и в България, за съдбата на т.нар. Истанбулска конвенция и за влизащите в сила от началото на януари нови правила за социални услуги, за закрила и защита на децата от насилие.
Номинацията на Сачева беше представена кратко и автобиографично от вицепремиера Томислав Дончев. В пленарната зала не беше премиерът Бойко Борисов, но част от министрите в кабинета присъстваха на смяната.
В петък миналата седмица министър-председателят Бойко Борисов поиска и прие оставката на Петков. "Решението на премиера е въз основа на натрупани във времето основания. Министър-председателят Борисов счита, че темповете, с които Министерството на труда и социалната политика работи, не отговарят на обществено-политическите очаквания", се посочваше в съобщението на правителствената информационна служба. А ден по-късно Борисов обяви и решението си да номинира за наследник на Бисер Петков - Деница Сачева.
След министъра на екологията Нено Димов, Деница Сачева е вторият любимец на бившия премиер Иван Костов и човек на ДСБ, който става министър в правителство на Бойко Борисов.
Още от България
Борисов: От австрийските служби разбрах за сигнали до българските - не свикват КСНС, за да не извадят реалните заплахи
"И щом Демерджиев казва, че са взети мерки и е засилена охраната – това засяга тяхната лична охрана. Видях кортежа на Радев във Варна – 10 коли, 40 човека"
Току-що научих, че олиото в Сърбия е с четири евроцента по-евтино, отколкото в България. Бесен съм!
"Та лелята на Джокович казала на Сретан, че заплатата на Джокович била незнамсиколко. Смятай! Къде са сърбите, къде сме ние…", пише той
Удължиха с месец бедственото положение край завод „Емко“
Причината е наличието на невзривени остатъци след експлозията в един от складовете за боеприпаси