5 Декември, 2025

Денков: Ако просто закрием КПК, по тази логика следва да закрием и прокуратурата

Денков: Ако просто закрием КПК, по тази логика следва да закрием и прокуратурата

Николай Денков, снимка: БГНЕС

Той посочи, че правилният път е да се обсъдят промени в структурата и правомощията на КПК, след като парламентът гласува членовете да се избират от 120 депутати, а не от 160 – което според него компрометира целта да се избегне политическото влияние върху тази комисия. 

Да закрием всички институции, които не работят или се използват като бухалки, вместо да търсим начини да ги подобрим - това не е решение. Тази теза застъпи съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ и бивш премиер акад. Николай Денков в интервю за БНР.

„България има огромен проблем с корупцията на високите етажи на властта. Очевиден е за всички. Трябва решение. Ние искаме антикорупционна комисия, която се бори срещу корупцията, а не която се използва за политически репресии.“ - каза Денков.

Според него закриването на Комисията за противодействие на корупцията няма да реши нито един съществен проблем, макар да изглежда лесно и бързо решение. По тази логика трябва да се закрие и прокуратурата, и части от съда, дори и КЗП, която има история с осъществявани репресии. Денков даде за пример ставащото във Варна с ареста и задържането на кмета Благомир Коцев и общинските съветници от ПП, които по думите му в основната си част са движени от прокуратурата и апелативния съд в София.

Той посочи, че правилният път е да се обсъдят промени в структурата и правомощията на КПК, след като парламентът гласува членовете да се избират от 120 депутати, а не от 160 – което според него компрометира целта да се избегне политическото влияние върху тази комисия. 

Денков коментира предложението на Делян Пеевски за закриване на КПК:
„Тяхната основна задача, техен приоритет е в момента да убият устрема на протестите, да разцепят "Демократична България" и "Продължаваме промяната". И веднага казвам – няма да им се получи.“
Той е категоричен, че Пеевски и Борисов работят заедно.

Бившият премиер потвърди пред БНР, че коалицията ПП-ДБ подготвя вот на недоверие към правителството през септември. Завладените институции са една от потенциалните теми на вота, а останалите са състоянието на здравеопазването, обедняването на хората и неравенствата в регионалното развитие със свързаните демографски проблеми.

Той осъди факта, че се отпускат милиарди за силовите структури, докато исканията на младите лекари се игнорират. „Аз вече съм убеден, че всичко, което се прави, е за да се изгонят тези хора, които са мислещи, млади, независими – когато стане дума за оценка на това какво се случва в България“, каза Николай Денков по повод на протестите на младите лекари.

Според него един бюджет винаги е въпрос на приоритети и политики на управляващите. 

„За младите лекари пари няма, но сложиха милиард и половина, за да вдигнат заплатите с петдесет до седемдесет процента на репресивните структури. Може би защото са подготвили репресии и искат да бъдат подсигурени срещу реакцията при тези репресии.“ - посочи Денков като изтъкна необяснимата засилена охрана на централата на „Ново начало“ по време на гражданските протести. 

Според него проблемите в сектор сигурност са част от по-голямата тема за завладените институции и неизбежното обедняване, което хората ще почувстват с идването на есента.

Сподели:

Коментари (1)

  • 16:36, 27 Юли, 2025

    Този мишок от къде изскочи пак,та нали за това ги създадохте тези служби да бъдат бухалки но във вашите ръце,но не ви се получи и сега квичите като на заколение.

    Отговор
ПП-ДБ не се  отказват! Внасят вот на недоверие, въпреки оттеглянето на Бюджет 2026

ПП-ДБ не се отказват! Внасят вот на недоверие, въпреки оттеглянето на Бюджет 2026

Следващата седмица, когато се дебатира вотът ще има още по-голям протест, чието мото ще бъде: „Стига!  Достатъчно! Дайте шанс на бъдещето на България“!.

ГЕРБ-СДС:  Провокация е извършена пред дома на Бойко Борисов

ГЕРБ-СДС: Провокация е извършена пред дома на Бойко Борисов

Членове на младежката организация на ГЕРБ и на партията се събраха пред неговата къща в Банкя.

Запрянов: България трябва да продължи да развива своята киберотбрана в рамките на НАТО

Запрянов: България трябва да продължи да развива своята киберотбрана в рамките на НАТО

"НАТО осигурява уникална платформа, чрез която съюзниците споделят в реално време информация за киберзаплахи."