26 Декември, 2025

Денков: Всичко за тези три месеца се подреди

Денков: Всичко за тези три месеца се подреди

Николай Денков

Европейската комисия даде ясен знак, че България върви в правилна посока

Текущите оценки за правителството са добри, но е важна крайната оценка - това заяви в контекста на първия учебен ден премиерът академик Николай Денков в интервю за БНТ.

"И в училище знаем, че трябва другите да оценяват, има и външно оценяване - днес падна европейският мониторинг, дойде съобщение, че инфлацията е паднала до нивата от преди войната в Украйна, така че виждаме сигнали, че текущите оценки на правителството са добри." – посочи той.

Премиерът заяви, че не би влязъл в дискусия чия е заслугата за падането на мониторинга - редовното правителство или служебните. Според него обаче това е ясен знак, че Европейската комисия е убедена, че България върви в правилна посока.

"Всичко за тези три месеца се подреди - бюджетът беше приет, заплатите се увеличиха, стартираха се забавени поръчки, които стоят от много месеци, бяха спрени други, но бяха спрени, защото не са законни. Нека все пак мине малко повече време, аз съм сигурен, че хората ще оценят това, което правим за тях." – коментира Денков.

По въпроса за падането на забраната за внос на украинско зърно, премиерът посочи, че това решение е правилното.

"Бяха спрени четири зърнени култури в предишния период. България никога не е имала проблем с три от тях, ние имаме проблем единствено със слънчогледовите зърна и с нерафинираното олио. Затова през цялото време нашият подход беше, че трябва да видим какъв е проблемът на България, на тези производители, които специфично са засегнати и да защитаваме тях. Това, което виждаме в дискусията е подмяната на истинския проблем с някакви общи искания, които са много далече от действителността." – отбеляза премиерът.

По негови думи отмяната на забраната засяга всички хора, а от този въпрос зависи каква ще бъде цената на храната. Премиерът посочи, че земеделските производители, които подготвят протест срещу решението, отказват срещи с властта.

"Те вече един път отказаха на земеделския министър, аз ги поканих утре и те отказаха отново. Имам официално писмо, че отказват, което много ясно показва, че те не търсят решение. Търсят конфронтация. Защо - не знам." - каза още Денков.

Сподели:

Коментари (0)

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Нека Коледа даде сила и сплотеност на всички българи! пожела премиерът в оставка Росен Желязков

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Докато Северозападът и планините потъват в сняг, леден дъжд и силен вятър застрашават трафика в останалата част от страната – температурите падат до минус 4 градуса още по обяд.

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Ше получим от съседите мазут, за да не останат масезонците без ток и топлина