7 Юни, 2026

Денков: Не съм забранил на Хинков да провежда конкурси за директори на болници

Денков: Не съм забранил на Хинков да провежда конкурси за директори на болници
Николай Денков

"Казах да помисли дали е подходящо да го направи"

Не съм забранил на министър Хинков да провежда конкурси за директори на болници, заяви премиерът Николай Денков на пресконференция в Министерски съвет.

Това, което казах на здравния министър е да помисли дали е подходящо да го направи. Аз не съм забранил. Казах му аргументите, които имам. Това са решения в неговите правомощия. Аргументът е сравнително ясен и разбираем. Той е, че когато един министър вече е казал, че си тръгва, стои въпросът дали трябва да решава кадрови проблеми." - посочи Денков.

"И когато един министър иска да развива една система, естествено е част от развитието на тази система, да бъде свързано и с кадрите, с които ще работи. Така че, това бяха моите коментари. Министър Хинков каза "да". Не съм гледал интервюто, но видях как е отразено в медиите. Доколкото разбрах и той това е казал - ние просто сме му дали аргументи и в тази посока. Но никой от нас не си е позволил да му казва не, забранено или нещо такова, подчерта премиерът.

В студиото на бТВ тази сутрин, където здравният министър бе гост, той заяви, че е спирал конкурси за директори на лечебни заведения, въпреки че им изтичат мандатите на старите, и че това се е случвало под натиск.

"Повечето директори на държавни болници са неслучайни хора, аз съм спирал конкурси за назначаването на нови под натиск – бях помолен за това от вицепремиера Мария Габриел и от премиера Николай Денков. Най-вероятно искат следващият министър с друг мандат и с други възможности да проведе тези конкурси." - каза по-рано Хинков.

"По отношение на работата на целия екип, на всички министри, включително и на министър Хинков, сме казали "работете по управленската програма". Няма никаква причина да се намалява темпото на работа, така или иначе гражданите очакват решения, които да бъдат полезни за тях. Но по отношение на кадровите въпроси имаше някакви съмнения защо се обявяват точно сега, защо точно в тези болници, и коментарът, който беше е може би е редно новият министър да стартира тези процедури, така, че да носи и политическа отговорност за това, което се случи на тях." - коментира Денков.

Премиерът съобщи, че все още не е ясно кой ще заеме поста министър на здравеопазването. Попитан обсъждат ли конкретни имена с Мария Габриел, той отговори: "Последният разговор с Габриел завърши по следния начин: аз казах, че съм направил преглед на работата на министрите, тя също каза, че е направила прегледа, но иска да се види с министрите, за да уточнят, ако нещо не е свършено, защо не е свършено и какви са приоритетите за следващия период." 

Денков отбеляза, че двамата са се разбрали, че това ще ѝ отнеме около две седмици и след това трябва да го обсъдят. "До момента този последващ разговор, не се е състоял", обясни той. /БГНЕС

Сподели:
Радан Кънев не влезе в интригата на Атанас Атанасов, остава кандидат за лидер на ДСБ

Радан Кънев не влезе в интригата на Атанас Атанасов, остава кандидат за лидер на ДСБ

"Винаги съм бил убеден, че вътрешнопартийното общуване се осъществява на партийни форуми, а не в публичното пространство", казва Кънев

БСП: Даваме три месеца на Радев

БСП: Даваме три месеца на Радев

"Искаме прозрачност за ключово важни решения. Въпросът за визите няма връзка със самолетите“, коментира Крум Зарков

БЗНС осъди опитите България да бъде превърната в център на омраза срещу украинския народ

БЗНС осъди опитите България да бъде превърната в център на омраза срещу украинския народ

"За да успее властта на Радев да се представи като миротворец във външнополитически план, към българското общество са насочени множество координирани и очевидно добре финансирани стратегии за формиране на негативни нагласи срещу Украйна", пише в декларацията

Коментари (0)