19 Май, 2026

Денков пред New York Times: Европейците трябва да извлекат три поуки от войната в Украйна

Денков пред New York Times: Европейците трябва да извлекат три поуки от войната в Украйна

Николай Денков

Европейците трябва да извлекат три поуки от каскадата от проблеми след войната в Украйна. Това казва министър-председателят акад. Николай Денков пред New York Times. Авторитетното американско издание потърси мнението на българския премиер на Мюнхенската конференция по сигурността, предаде "Дарик".

Войната в Украйна не е само за т.нар. “сиви зони” между Европа и Русия, а за това дали демократичният свят, който ценим, може да бъде победен. “И Европа вече е напълно наясно с това,“ казва българският премиер пред журналиста Стивън Ерлангер.

Второ, европейските нации осъзнаха, че трябва да обединят и военните, а не само икономическите си сили, за да изградят собствена отбрана", споделя акад. Денков.

А третата поука, според него, е, че европейските държави е трябвало да разграничат спешните нужди на Украйна за боеприпаси и противовъздушна отбрана от по-дългосрочните стратегически цели. Но като се има предвид империалистическата реторика на руските лидери, дългосрочният план означава три до пет и максимум 10 години,” коментира министър-председателят. И апелира: “Това е наистина спешно!”

Сподели:

Коментари (0)

Според КНСБ досега на пазара сме имали не свобода, а свободия

Според КНСБ досега на пазара сме имали не свобода, а свободия

"Идеята на тези законопроекти е да се изсветли ценообразуването, за да може да знаем каква част от цената на килограм сирене е обективна, а каква – спекула“

Радев към търговските вериги: Можем да вземем рационални решения за цените на храните

Радев към търговските вериги: Можем да вземем рационални решения за цените на храните

По думите му предложените от кабинета законодателни промени, които в момента се разглеждат в Народното събрание, са базирани на „най-добрите европейски практики“

Калина Андролова: Хейтът по Дара  показва дебилизация на обществото, идва по линия на русофилската истерия

Калина Андролова: Хейтът по Дара показва дебилизация на обществото, идва по линия на русофилската истерия

"Много обичаме да убиваме и да се скриваме. И сега чета за Дара какво ли не, как песента й е сатанинска, как тя е в опасност, как учи децата на разпуснатост, как като организираме Евровизия догодина, всички проститутки и дилъри на дрога ще са на линия", заяви той