15 Януари, 2026

Денков: Не знам дали Радев защита интереси на други държави, но знам, че не защитава българския интерес

Денков: Не знам дали Радев защита интереси на други държави, но знам, че не защитава българския интерес

Президентът по никакъв начин не защитава българските интереси, дали защитава чужди интереси - нека всеки сам да помисли. Може би защитава интересите на други държави - Русия, Унгария, Сърбия, не знам, но не защитава интересите на България.

Това коментира пред български журналисти в Брюксел премиерът Николай Денков. Днес президентът сезира Конституционния съд за таксите за пренос на руски газ.

Това сезиране не е правомерно и не трябваше да го прави. Това е против интересите на България, категоричен бе Денков. Той уточни, че цялата информация за таксата за пренос на руски газ е изпратена до Европейската комисия и там я разглеждат.

Ако имат някакви коментари по техническата реализация, ще ги изпратят. Но никой не е казал, че тази такса не е правомерна, допълни Денков.

Министърът-председателят каза още, че се очаква ЕК да изпрати писмо до Нидерландия с покана за мисия в България във връзка с приемането ни в Шенген.

Не разчитаме на тези два дни, за да убедим Нидерландия, че сме подготвени за Шенген, но имаме много съществен напредък по защитата на границата в последните месеци и всичко това се отчита. Дипломацията също трябва да си свърши работата - разчитаме на подкрепата и на другите държави, каза още премиерът.

Очаквайте подробности. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".