5 Декември, 2025

Денят на българската азбука е тържество и на вярата за сънародниците в Париж

Денят на българската азбука е тържество и на вярата за сънародниците в Париж

Българско училище в Париж, снимка: БНР

Отец Иван Карагеоргиев, който служи всяка неделя в българския храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в Париж, е окрилян от надеждата да служи за духовната подкрепа на сънародниците ни зад граница

На 25 май сънародниците ни в Париж и околностите се събират на традиционния събор в Моренвилие, посветен на празника на славянската писменост и култура

Поканени са всички български училища, сънародниците ни, а също и приятелите на България, предаде БНР.

За отец Иван Карагеоргиев честването на деня на Кирил и Методий и на българската азбука е един от начините, с които Българската православна църква приобщава в Париж хората, които са далече от храма.

"Съборът е с благословението на митрополит Антоний и под патронажа на посланик Радка Балабанова, за което сме благодарни", отбелязва отец Иван, който служи всяка неделя в българския храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в Париж:

"Съорганизатор е танцов ансамбъл "Зора" и се опитваме да бъдем като център на това прекрасно събитие, което може би събира най-много българи – разказва отец Иван.

В храма хората са добре дошли да съучастват молитвено в богослуженията, отбелязва отец Иван с надеждата да бъде полезен в духовната подкрепа за сънародниците ни зад граница.

И тази грижа се изразява в мероприятията, които църковната ни община организира за децата от различните възрастови групи, както и за възрастните.

Сподели:

Коментари (0)

„Малко българско училище в Чикаго“: Генералният консул Станков работи за частни интереси, а не в полза на българската общност

„Малко българско училище в Чикаго“: Генералният консул Станков работи за частни интереси, а не в полза на българската общност

За нас е важна подкрепата от Министерството на образованието и науката, тя не е формалност, а жизненоважен механизъм за пълния обем на училищните функции, изтъква в Отворено писмо ръководството на учебното заведение

Володин откри „свободата на словото“ в Русия: 2275 европейци били напуснали Запада заради кремълския рай

Володин откри „свободата на словото“ в Русия: 2275 европейци били напуснали Запада заради кремълския рай

Докато председателят на руската Дума се хвали с наплив от европейци, „бягали“ към Москва заради „свобода на словото“, международните рейтинги и фактите показват държава, в която медиите са смазани, опозицията е задушена, а интернетът – поставен под постоянен надзор.

След скандала в българско Чикаго: време за общо действие, със или без държавата

След скандала в българско Чикаго: време за общо действие, със или без държавата

Картата е начало на нещо, което никога не сме имали – структура, която не разделя, а събира. Като се работи с онлайн платформа и локални срещи – без да чакаме разрешение от никого.