17 Февруари, 2026

Депутат от ИТН пита министър Стоев за гражданството на Кирил Петков

Депутат от ИТН пита министър Стоев за гражданството на Кирил Петков

Кирил Петков

Депутатът от парламентарната група на "Има такъв народ" Димитър Гърдев е адресирал въпрос до министъра на външните работи Светлан Стоев, в който настоява МВнР да отговори дали служебният министър на икономиката Кирил Петков е имал двойно гражданство към момента на назначаването му в служебния кабинет.

Гърдев се позовава на медийни публикации в средствата за масова информация, в които се твърди, че министърът на икономиката е имал канадско гражданство, което в разрез с българското законодателство, пише "Труд".

"Моля да бъде изяснено чрез официално запитване към канадската страна или наличната информация в МВнР дали гореспоменатите твърдения отговарят на истината. Задавам въпроса си във връзка с императивната разпоредба на чл. 110 от Конституцията на Република България, че членове на Министерския съвет могат да бъдат само български граждани. Ако се установи, че служебният министър на икономиката е имал друго гражданство към момента на назначаването му, то това ще е в разрез в Конституцията", пише Гърдев във въпроса си до външния министър.

Въпросът на депутата е депозиран на 11 август и трябва да получи устен отговор от министър Светлан Стоев в пленарната зала на 20 август, по време на редовния петъчен парламентарен контрол, показва справка на интернет страницата на законодателната институция.
Сподели:

Коментари (0)

Земеделци от Хаджидимово алармират: Река Места скъса дига

Земеделци от Хаджидимово алармират: Река Места скъса дига

Оранжев код за обилни валежи е обявен за днес и утре в област Благоевград. Долното течение на река Места, в района на Хаджидимово, нивото е над 208 см, като е преминат жълтия праг.

След седмица в неизвестност: Даниел Митов се появи на „Калотина“ заедно с британския посланик

След седмица в неизвестност: Даниел Митов се появи на „Калотина“ заедно с британския посланик

Докато депутати го издирват за трагедията на Петрохан и палежа в Бистрица, МВР шефът инспектира границата с Н. Пр. Натаниел Копси, която е стратегическа за Европейския съюз

Имената, които се спрягат за министри в кабинета на Гюров

Имената, които се спрягат за министри в кабинета на Гюров

В списъка фигурират добре познати личности, сред които са Румяна Бъчварова, Надежда Нейнска, Бойко Ноев, Трайчо Трайков