23 Декември, 2025

Депутати от ГЕРБ предлагат срещу глоба да се узаконят и незаконни строежи

Депутати от ГЕРБ предлагат срещу глоба да се узаконят и незаконни строежи

Незаконен строеж да се узаконява, след като се плати глоба в размер на 30% от стойността му. Това предлагат с промени в Закона за устройство на територията депутати от ГЕРБ. Каква е стойността ще се определя от кмета на общината или упълномощено от него лице по методика, издадена от регионалния министър. Измененията се отнасят само за строежи от четвърта и пета категория и не предвиждат от тях да се възползват големи постройки или небостъргачи.

"Моето предложение е да се наложи глоба от 30% от строителната стойност, с което хората ще имат възможност да узаконят постройките. Всички нормативни правила трябва да бъдат спазени, сградата да е конструктивно устойчива, да може да бъде присъединена към електрическата и ВиК мрежата”, заяви един от вносителите - депутатът Младен Шишков.
 
Процедурата по узаконяване включва архитектурно и геодезическо заснемане, становище от инженер-конструктор, съставяне на технически паспорт и т.н. Само сградите, които отговарят на всички изисквания, ще може да бъдат узаконени. Освен това е задължително този, който подава искане за това, да е собственик на земята. Така се изключвали жилища на роми, които най-често били в чужд имот, посочва "24 часа". 
Сподели:

Коментари (0)

НСО с голямо дарение за каузата на „Българската Коледа“

НСО с голямо дарение за каузата на „Българската Коледа“

23-ото издание на инициативата е в подкрепа на хронично и тежко болните деца, в която своя принос дава всяка година и Националната служба за сигурност

И репортерът Стоян Георгиев напуска бТВ, солидарен с Мария Цънцарова

И репортерът Стоян Георгиев напуска бТВ, солидарен с Мария Цънцарова

Вярвам е почтеността, без значение каква професия имаш, изтъква журналистът

Кабинетът в оставка с редовно заседание ден преди Коледа

Кабинетът в оставка с редовно заседание ден преди Коледа

То е предвидено за 10 часа на 24 декември, като в предварителния дневен ред са включени 49 точки