12 Август, 2026

Депутатите гласуваха да се закрие Държавната петролна компания

Депутатите гласуваха да се закрие Държавната петролна компания

На първо четене, със 127 гласа "за"

Народните представители разгледаха и гласуваха на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси, внесен от Министерски съвет. Предложението на вносителите беше Държавно предприятие „Държавна петролна компания" да бъде закрито поради това, че съществуването й е необосновано от гледна точка на икономическата логика.

При гласуването на първо четене "за" гласуваха 127 депутати (36 от ГЕРБ-СДС, 39 от ПП-ДБ, 34 от "Възраждане", 13 от ДПС, 15 от БСП и 10 от ИТН), "против" гласуваха 2-ма депутати от ГЕРБ-СДС, а "въздържали се" гласуваха 18 народни представители от ГЕРБ-СДС.

Според вносителя, пазарът на горива в България оперира в условия на редица дефицити. Те обаче са концентрирани в областта на недостатъчно ефективния и ефикасен контрол, а не в аспекти, свързани с липсата на конкуренция. Поради тази причина участието на държавна компания на пазара на горива и плановете на Държавната петролна компания да изгражда и оперира бензиностанции са напълно необосновани от пазарна гледна точка.

Направените анализи сочат, че съществуването на държавното предприятие е напълно необосновано от гледна точка на защитата на държавния интерес, обществения интерес, икономическата логика и защитата на конкурентния пазар на горивата в България. /БГНЕС

Сподели:
Мустафа Чифтчи завърши визитата си в „Баня баши“: Тук от векове в София се издига гласът на езана

Мустафа Чифтчи завърши визитата си в „Баня баши“: Тук от векове в София се издига гласът на езана

Връзките между Турция и България се основават на общата ни история и култура, констатира при посещението си у нас вътрешния министър на Турция

Правителството  решава за бюджета на АМ „Струма“, приема управленската програма до 2030 г.,

Правителството решава за бюджета на АМ „Струма“, приема управленската програма до 2030 г.,

В дневния ред са включени общо 21 точки, кабинетът ще обсъди и преструктуриране на икономическия сектор

Горещо, със следобедни облаци на запад, но почти почти без дъжд и в планините

Горещо, със следобедни облаци на запад, но почти почти без дъжд и в планините

Температурите достигат между 33° и 38°, в София 34°. По Черноморието ще е слънчево и горещо с максимални температури между 29° и 32°.

Коментари (0)