Депутатите одобриха декларация с искане към Конституционния съд по делото за оспорването на изборите
В документа се призовава Конситуционният съд да даде публичност на всички документи и да извърши допълнителни действия по събиране на доказателства за установяване във връзка с проверката на последните парламентарни избори
Със 128 гласа "за" депутатите одобриха декларацията, внесена от председателя на НС Наталия Киселова, свързана с делото в Конситуционния съд за оспорване на законността на последните парламентарни избори.
С нея се отправя призив към КС да даде публичност на всички документи и да извърши допълнителни действия по събиране на доказателства за установяване, предаде БНР.
53 народни представители от ПП-ДБ и ДПС-ДПС гласуваха "против", а от МЕЧ се въздържаха.
Атанас Атанасов от ПП-ДБ обясни отрицателния си вот така: "Уважаеми управляващи, не знам дали си давате сметка, но днеска родихте за пореден път едно недоносче. Г-жо председател, този нескопосан текст се пише на вашата сметка".
От "Възраждане" не участваха в гласуването, освен 1 техен депутат, който гласува "за". Лидерът на партията Костадин Костадинов призова за разпускане на Конституционния съд.
"Конституционният съд доказа, че е една вредна антиконституционна, антизаконова структура. Тя трябва да бъде разпусната. Това е нашата позиция. Конституционният съд трябва да бъде разпуснат и ликвидиран, най-малкото, което е, най малкото, което е, защото не е възможно един контролиращ орган да бъде избиран от контролирания орган", каза той.
Повод за декларацията стана придобитата вчера информация след изслушване на ЦИК и на изпълнителния директор на "Информационно обслужване" заради забавянето на данните от повторното преброяване на бюлетините в повече от 2000 секции.
Още от България
Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва
Той напомни, че резултатът от досегашния подход е два президентски мандата за Радев и сега пълно мнозинство за ПБ: „Само идиоти или злонамерени хора правят това“
Каракачанов пак пробутва руска пропаганда покрай македонската тема
„Не е в интерес нито на България, нито на Европейския съюз държава с открито враждебна политика към свой съсед да стане член на ЕС“, заяви той
Недопустимо е да се насажда страх у българите - МВнР извика управляващия посолството на РСМ заради палежа
Предприемането на ефективни действия за превенция и противодействие на престъпленията от омраза са ключови, ако една страна иска да защити европейското си бъдеще