28 Юли, 2026

Девлет Бехчели: Турция има причина за война

Девлет Бехчели: Турция има причина за война
Девлет Бехчели

Трябва да бъде предприети действия срещу подготвяния от Барзани референдум за независимост

Ръководителят на националистическата опозиция в Турция Девлет Бехчели заяви, че планираният референдум за независимост на кюрдите в Иракски Кюрдистан, в Северен Ирак, трябва да бъде разглеждан от Анкара като причина за война, "ако е необходимо", съобщава "Ройтерс".

Лидерът на Партията на националистическото действие , който се съюзи с правителството в подкрепа на кампанията на управляващата Партия на справедливостта и развитието на референдума през април за увеличаването на правомощията на президента Реджеп Тайип Ердоган, призова Анкара да се противопостави на гласуването на кюрдите в Ирак. 

"Трябва да бъде предприети действия срещу подготвяния от Барзани референдум за независимост, който включва тюркменски градове", настоя Бехчели по време на пресконференция в Анкара, като допълни: "Това е репетиция за (създаването на) Кюрдистан. Ако е необходимо, Турция трябва да приеме този референдум като причина за война" , каза той

Турция, която  от три десетилетия води сражения с кюрдските бунтовници в югоизточната част на страната, е разтревожена, че референдумът може допълнително да засили сепаратистките настроения сред 15-те милиона кюрди в Турция.

Вчера турският външен министър Мевлют Чавушоглу посети Ирак, където предаде на лидера на иракските кюрди Масуд Барзани опасенията на Анкара относно решението за провеждане на референдум, който е планиран за 25 септември.

Сподели:
Турция изпарти изтребители F-16 към границите на Русия

Турция изпарти изтребители F-16 към границите на Русия

Мисията обхваща Естония, Латвия и Литва, които не разполагат със собствени изтребители за постоянно изпълнение на задачи по въздушна полиция

Кая Калас извика руския представител в ЕС заради умишлените провокации с дронове, извършвани от Москва

Кая Калас извика руския представител в ЕС заради умишлените провокации с дронове, извършвани от Москва

Калас е представила ново предложение за налагане на допълнителни санкции срещу Русия

Русия реши да защити носителите на „Калибър“ с технология от времето на Първата световна война

Русия реши да защити носителите на „Калибър“ с технология от времето на Първата световна война

Става дума за т.нар. ослепяващ камуфлаж (dazzle camouflage), който според анализаторите е практически безполезен срещу съвременните украински безпилотни системи, съобщава Defense Express.

Коментари (0)