14 Юли, 2026

„Дейли Мейл”: Западът да очаква проблеми след визитата на Путин в Техеран

Владимир Путин

Плановете на Русия и Иран да издигнат двустранните си отношения на ново ниво на стратегическо партньорство е "предупреждение" към западните лидери

Посещението на президента Владимир Путин в Техеран е лошо предзнаменование за Запада, пише Марк Алмънд, директор на Института за кризисни изследвания в статия за „Дейли Мейл”.

Според него изявлението на съветника на президента Юрий Ушаков относно плановете на Русия и Иран да издигнат двустранните си отношения на ново ниво на стратегическо партньорство е "предупреждение" към западните лидери.

"Друг сериозен знак за възможни проблеми на фона на укрепването на това приятелство беше присъствието на Ердоган на срещата", посочи Алмънд.

Анализаторът изказа предположение, че срещата между лидерите на Русия, Турция и Иран може да постави началото на нов антизападен съюз.

"Тази среща на върха демонстрира зараждащ се антизападен и антидемократичен съюз, който се простира от периферията на Източна Европа до Южнокитайско море - с център "майка Русия". Това е ужасяваща перспектива", пише той.

Алмънд изрази мнение, че нововъзникващата заплаха може да бъде по-опасна за Запада, отколкото бившия съветски блок.

Ден по-рано в Техеран Путин участва в тристранна среща на върха за Сирия заедно с президентите на Иран и Турция, Ибрахим Раиси и Реджеп Тайип Ердоган. Руският лидер проведе и двустранни разговори с всеки от тях, а също така се срещна и с иранския духовен водач Али Хаменей./БГНЕС
Сподели:
Макрон обяви предоставяне на Украйна на изтребители Rafale и лицензии за производство на френски ракети

Макрон обяви предоставяне на Украйна на изтребители Rafale и лицензии за производство на френски ракети

Освен това приветства решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да даде разрешение на Украйна да произвежда ракети-прехващачи за системите Patriot.

Наки: Натискът върху Путин расте все по-силно

Наки: Натискът върху Путин расте все по-силно

Олигарси, депутати, бойци, пропагандисти, представители на икономическия блок. Все по-често звучи една проста идея: „Ние не се справяме, време е да спрем.“

Съдът по правата на човека в Страсбург се заема с делото на Люпчо Георгиевски в Битоля

Съдът по правата на човека в Страсбург се заема с делото на Люпчо Георгиевски в Битоля

Като последен свидетел на защитата по делото по собствено желание се яви бившият премиер на Република Северна Македония Любчо Георгиевски

Коментари (0)