След пълномащабната инвазия на Русия в Украйна, броят на молбите за убежище в Европа от руски граждани нараства, но малцина от тях получават закрила. Независимата руска медия Mediazona е документирала повече от 7300 дела в руските съдилища срещу дезертьорство. Случаите са се увеличили шест пъти през миналата година.
За западните държави, които се сблъскват с нарастващата руска диаспора, руските войници представляват особена грижа: Шпиони ли са те? Военни престъпници? Или герои?
Германски официални лица заявиха, че руснаците, които бягат от военна служба, могат да търсят закрила в страната. А миналото лято френски съд постанови, че руснаците, които отказват да се бият, могат да поискат статут на бежанци. Това се оказва трудно за дезертьорите, повечето от които имат паспорти, позволяващи пътуване само в рамките на няколко бивши съветски държави.
"Предпочитам да седя тук и да страдам, отколкото да отида там и да убия човешко същество, заради някаква война, за която 100% е виновна Русия. Не съжалявам за това", казва един от дезертьорите от руската армия. Немислимо е той да се върне в Русия, защото там го наказателно дело и лишаване от свобода поне за 10 години.
По-малко от 300 руснаци са получили статут на бежанци в САЩ през 2022 г. Служителите на митническите и граничните служби са се сблъскали с повече от 57 000 руснаци на границите на САЩ през 2023 година.
Във Франция молбите за убежище са се увеличили с повече от 50% между 2022 и 2023 г.. А миналата година в Германия са постъпили почти 8 хиляди молби за убежище от руски граждани. Данните не сочат колко от тях са били военни.


Коментари (0)