17 Юни, 2026

DHZ: С решението си да излезе от ДРСМО Тръмп удари не само Русия, но и партньорите си в НАТО

DHZ: С решението си да излезе от ДРСМО Тръмп удари не само Русия, но и партньорите си в НАТО
Доналд Тръмп

В Европа няма да бъдат разгърнати ядрени ракети, но докога?, пита анализаторът Дамир Храс

В навечерието на срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел отново стана ясно, че държавният глава на САЩ Доналд Тръмп има изключителното „умение“ да разрушава, коментира Дамир Фрас в статия за германския ежедневник Die Hanoverische Zeitung, съобщава "Фокус".

„В крайна сметка от НАТО увериха, че няма да реагират на разпадането на Договора за ракети със среден и малък обсег (ДРСМО) с разгръщането на ядрени ракети в Европа. Поне така каза генералният секретар на западния отбранителен съюз. В случая обаче скептицизмът е подходящ, защото Йенс Столтенберг не каза нищо по въпроса дали изявлението му ще бъде валидно и след няколко месеца“, предупреждава Фрас. 

Заседанията на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел няма да доведат до конкретни решения. Защото договорът за разоръжаване официално е в сила още почти половин година. Все още има време за „стратегическо размишление", казват военните.

Авторът е категоричен, че никой в Алианса не може да вземе решение с риск да разгневи Тръмп. С решението си за излизане от ДРСМО президентът на най-важната и силна държава-членка на НАТО удари не само Русия, но и своите съюзници в Алианса, които бяха принудени да го последват, за да не се създаде впечатление за разкол в НАТО, пише Фрас.

Сподели:
Тръмп: Искам Израел да прояви разум

Тръмп: Искам Израел да прояви разум

Той отбеляза също, че Израел трябва да може да се защитава

Страните от Г-7 планират производстно на ракети с голям обсег в Украйна "по лиценз" от САЩ

Страните от Г-7 планират производстно на ракети с голям обсег в Украйна "по лиценз" от САЩ

Държавните лидери от Седмицата посочиха, че са се споразумели "да засилят производството на военна техника за противовъздушна отбрана, на системи и дронове прехващачи, както и ракети с голям обсег"

В Европа се опитват да изградят неофициален канал за връзка с Путин  за Украйна

В Европа се опитват да изградят неофициален канал за връзка с Путин за Украйна

По-рано германският външен министър Йохан Вадефул заяви, че нов кръг преговори между Украйна и Русия може да се проведе още това лято

Коментари (0)