Диана Ковачева: Нужни са законови промени срещу употребата на райски газ от деца, внесох такива в НС
Родителите често смятат употребата му за безобидна
Националният омбудсманът Диана Ковачева е внесла в парламента законови промени срещу продажбата и употребата на райски газ от деца. В понеделник тя сезира Комисията за защита на потребителите, а вчера е разговаряла оп проблема с вицепремиера Корнелия Нинова.
В интервю за бТВ Ковачева коментира, че КЗП може да обяви за дадена стока за опасна, но това е временна мярка, затова са необходими са законодателни промени, за да се постигне трайно решение. Основен проблем е свободната продажба на райския газ.
В много държави има държави наложени забрани – сред тях са Франция, Ирландия, Дания, добави тя.
Омбудсманът настоява да се забрани и онлайн продажбата на райски газ на деца.
Тя посочи, че е необходима и информационна кампания за вредите от него, защото обществото не е запознато с тях.
Много често родителите сами купуват райски газ за децата, защото го смятат за безобиден. Ковачева напомни, че употребата му може да доведе до дезориентация, частична парализа, недостиг на кислород в организма, пристрастяване. Поради вредните ефекти той вече не се употребява и в медицината, където се използваше за анестезия.
Според Ковачева налагането на високи глоби би имало смисъл, но и най-страшното наказание няма да подейства, ако няма разбиране на проблема.
Още от България
Делян Пеевски се срещна с турския министър на външните работи Хакан Фидан
На срещата са обсъдени взаимоотношенията на добросъседство и сътрудничество между двете страни
Управляващите с наглия рефрен на Путин: В Европа е причината за войната в Украйна
„Не оправдавам Путин и не казвам, че агресията срещу Украйна може да бъде оправдана. Но тя можеше да бъде избегната", шикалкави Кутев
Според Йотова няма риск за отношенията ни с Украйна заради спирането на военната помощ
„Няма как да се даде нещо, което го нямаме или което не е достатъчно, защото за мен на първо място е важно да осигурим собствената си национална сигурност“