Дигитализацията на София е в ход, вече са налице множество напълно дигитализирани услуги, а освен това столицата повежда битката да създаде система за дигитализация на административното обслужване за всички български общини. Това стана ясно по време на конференцията „Digital Sofia – умният град“, която се проведе в рамките на лятното издание на Webit 2023. Промяна на адресна регистрация, дигитализация в градския транспорт, приложението NAG mobile са само малка част от услугите, които показват дигиталната трансформация на София.
„Умен град се прави от умни хора за умни хора. Дигитализацията на общините трябва да бъде топ приоритет на всяко едно стабилно правителство. Днес, повече от всякога е важно успехите, които София реализира и споделя с другите общини в България, да имат все по-голяма чуваемост както сред обществото, така и навън“. Това сподели председателят на фондация „Дигитална България“ Мартин Захариев, съорганизатор на събитието.
Представителите на Столична община главен арх. Здравко Здравков, Димитър Дилчев от Център за градска мобилност и Мария Христова от Столичната общинска агенция за инвестиции, които взеха участие в панела „Говори общината“, споделиха напредъка, който са постигнали и отбелязаха, че това са много важни услуги за софиянци.
„София поведе усилията за ефективно електронно управление в общините. След дълги преговори, бюджетни спънки, трансформация на държавните структури, свързани с електронното управление, най-накрая стартира проектът „Облачни е-услуги за администрацията“. Неговата основна цел е да изгради централизирана система, която да се интегрира с всички налични държавни регистри, да може автоматично да прави необходимите проверки в тях и да даде технологичната възможност автоматизирано да се извършват промени в тези регистри, когато нормативната рамка позволи това. За гражданите на София, Велико Търново и Челопеч, а след това и всички общини в България, това означава, че за услуги, които не изискват специална експертна преценка, ще могат не само да заявяват електронно, а и да получават резултат от услугата в рамките на секунди, а не дни. До края на този мандат софиянци ще имат първото 100% мобилно електронно гише в своя мобилен телефон чрез приложението Digital Sofia. Надявам се, че ще имаме приемственост по темата дигитализация и вече от следващата година всички други услуги много лесно, бързо и удобно ще могат да се надграждат“, каза зам. кметът по дигитализация Генчо Керезов.
Още от Улицата
Севернокорейски войник извърши крайно рисково бягство, като се отскубна през границата
Войникът избяга през строго охраняваната Корейска демилитаризирана зона, едно от най-укрепените места в света, демонстрирайки, че дори засиленото наблюдение на Ким Чен Ун не може напълно да спре народа му да бяга от режима, коментира The Wall Street Journal
Германия готви нова пенсионна реформа, плавно вдига възрастта
Канцлерът Мерц уверява гражданите да не се тревожат, защото мерките ще предотвратят колапса на пенсионната система и ще укрепят социалния договор между поколенията
Кошмар в Угърчин: Отриха мъртви трима души, подозират жестоко убийство
Кървавата драма се е разиграла в общежитие за хора, които се намират в затруднение, не се знае засега какви са били отношенията на жертвите