Според него навлизаме вече в гореща политическа зима
Ако президентът направи партия, ще има взрив в отношенията с БСП. Тази партия не прощава и това се е доказало с годините. Това каза в интервю за Канал 3 политологът от ТРЕНД Димитър Ганев.
От друга страна, президентът не знае в какво състояние ще е БСП догодина, каква ще бъде политическата система, допълни той.
По думите на политолога ДПС ясно са се разграничили от президента, което е проблем по-скоро за Румен Радев на следващите президентски избори.
Ганев смята, че влизаме в гореща политическа зима. Правят се твърде категорични прогнози в много ранен етап, а електоралните данни сега са просто моментна снимка. Ясно е обаче едно - че хората не възприемат БСП като алтернатива и насочват вниманието си към други политически субекти, коментира Ганев.
Според него възходът на Слави Трифонов се дължи на предишна популярност и медийно присъствие. Също така, той е нов играч за политиката и много хора са склонни да му дадат шанс. "Трифонов бяга от програма и твърда позиция, за да остави всички врати за себе си отворени."
Моментните данни предвещават тежки преговори, защото ще са нужни поне 3 партии за съставяне на правителство в новия парламент. Според политолога "експертен кабинет" е просто политически брандинг, защото ако се състави такъв, той ще е просто коалиция.
Димитър Ганев беше категоричен, че Румен Радев е превърнал президентската институция в своеобразен полюс в политическата система.
Брандът на Румен Радев в момента е много сходен с този, с който той влезе в политиката преди три години и половина - на непримирима опозиция на правителството. Докато имаме този президент и този премиер начело, няма да има подобряване на диалога между тях. Вече е много трудно и президентът Радев да разчита на подкрепа на ДПС, което би създало евентуални проблеми за него на бъдещи избори, отбеляза политическият анализатор.
Още от България
Поредната манипулация: Радев заговори за „кръстоносни походи“ преди гласуване на новите санкции срещу Русия
Премиерът е непреклонен, че санкциите срещу агресора не са успели да спрат войната в Украйна, затова пък сериозно влияят на българската икономика
Радев на връх рождени си ден: От новата власт винаги се иска много и веднага
Премиерът изтъкна, че бъдещето на България зависи изключително много от това как ще работи централната власт с местната власт, защото не може да има слаби региони и силна модерна държава
Симеонова: Загубихме възможността да водим разговора за интеграцията на Западните Балкани
Колкото и резонно да ни звучи френското предложение, българската дипломация трябва да бъде съпътствана и от публична дипломация и постоянна ангажираност, а не затваряне в една комфортна външнополитическа позиция, смята директорът на софийския офис на Европейския съвет за външна политика