8 Февруари, 2026

Димитър Ганев: Има два варианта за кабинет, всеки от тях минава през тежки жертви

Димитър Ганев: Има два варианта за кабинет, всеки от тях минава през тежки жертви

Димитър Ганев

При следващи избори ще има нова политическа ситуация, червените линии ще са избледнели, прогнозира социологът

"Шансовете за съставяне на кабинет са по-малки от тези за избори през февруари - март. Има два варианта за съставяне на кабинет - коалиция между ГЕРБ - СДС и ПП с подкрепата на ДБ и коалиция "Вежди Рашидов - ГЕРБ - СДС, БСП, ДПС и "Български възход". И двата варианта минават през тежки жертви". 

Това каза пред БНР социологът Димитър Ганев от изследователски център "Тренд". 

Според него, ако се приеме хипотезата, че на предсрочни избори резултатите ще бъдат сходни с последния вот, това ще бъде нова политическа ситуация. 

"След едни нови избори общественият натиск за съставяне на кабинет ще бъде в пъти по-силен. В такава ситуация червените линии ще започнат да избледняват". 

Социологът посочи и големия губещ от сегашната ситуация - парламентарният модел на управление. 

"Ще се чуят гласовете за смяна на парламентарна с президентска република. Тъкмо започнахме да излизаме от месианския модел, при който даваме властта на конкретна фигура, и ще влезем в друг месиански модел - на месианските идеи". 
Сподели:

Коментари (0)

Николай Денков: Без съдействието на службите базата в Петрохан не може да съществува

Николай Денков: Без съдействието на службите базата в Петрохан не може да съществува

За да няма спекулации, институциите - включително гл. прокурор, министър на вътрешните работи и ДАНС, трябва да изяснят кой или кои са убийците

Дъжд и облаци днес, сняг и студ през новата седмица

Дъжд и облаци днес, сняг и студ през новата седмица

През първите дни от новата седмица вятърът ще се ориентира от североизток и с него ще прониква студен въздух

Харалан Александров: Радев вече не се прави на оракул, за да не изплаши потенциалните си избиратели

Харалан Александров: Радев вече не се прави на оракул, за да не изплаши потенциалните си избиратели

Според него след Великден ще има някакво своеобразно връщане към "нормалността", която в момента е силно застрашена