27 Декември, 2025

Димитър Ганев: За кабинета "Борисов 3" скандалът е перманентно състояние

Димитър Ганев: За кабинета "Борисов 3" скандалът е перманентно състояние

Димитър Ганев

Икономическата криза няма как да не доведе до трус

"За кабинета "Борисов 3" скандалът е едно перманентно състояние, от което почти не сме излизали, с изключение на пандемията". Това каза пред БНР политологът Димитър Ганев от "Тренд". По думите му проблем е, че всеки скандал води до определени натрупвания, които могат да стигнат до критична точка, от която дори много по-малък скандал да предизвика силен трус за властта, защото вече ще има огромна критична маса от недоволство.

"Втори проблем е, че електорални нагласи се разместват най-вече тогава, когато се опре до джоба на българина - цени на ток, вода, парно и т.н. Това може да взриви социалния мир и да лиши от обществена подкрепа управляващите". Ганев посочи, че няма алтернатива, която да предложи нещо, което да изглежда различно от това, което е в момента. Той коментира, че от здравната криза се влиза в икономическата, която няма как да не доведе до трус, но уточни, че за възстановяването от икономическата криза има отделен голям финансов ресурс и от бюджета на държавата, и от ЕС.

Политологът коментира проверката на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) за конфликт на интереси министъра на образованието Красимир Вълчев и председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов: "Много тъжно ще бъде, ако точно този министър бъде даден като жертва, на фона на други членове на правителството. Имам наблюдение върху работата на този ресор и затова казвам, че би било тъжно точно министърът на образованието да пострада и да бъде тази свидна жертва".

Ганев посочи, че това е традиционен стил на Бойко Борисов - да действа с оставки или промени в закони и отмени на наредби, когато се повиши градусът на общественото напрежение, и това застрашава обществената подкрепа към управлението. Ганев беше категоричен, че предсрочни парламентарни избори са много малко вероятни.
Сподели:

Коментари (0)

До 6 градуса на Стефановден, вятърът се усилва

До 6 градуса на Стефановден, вятърът се усилва

Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София – около минус 3°. 

Асен Василев в Кърджали: Без 121 депутати, готови на решителни реформи, корупцията ще продължи да изяжда бъдещето ни

Асен Василев в Кърджали: Без 121 депутати, готови на решителни реформи, корупцията ще продължи да изяжда бъдещето ни

„Ние за пръв път от 30 години виждаме градът да има цъфтеж, а вие идвате…“, се провикна Мюмюн Мустафа, общински съветник от ДПС-НН. Прекъсна го порой от недоволни викове от страна на останалите присъстващи.

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

В текста изрично се прави исторически паралел с начина, по който властта преди 1989 г. е използвала юбилейни чествания: