" речта на Байдън, и тази на Путин сочат, че войната ще продължи дълго", прогнозира пред БНР Димитър Гърдев, международен анализатор и председател на Комисията по външна политика в 46-тото НС.
"Заявките са такива. Русия заяви, че ще води войната до победа, а САЩ казаха, че ще подкрепят Украйна толкова дълго, колкото е нужно. Не чухме нищо за преговори и диалог, дори за примирие. Стана ясно и че парите за провеждане на военни действия през тази година са осигурени и при двете страни".
"Речта на Байдън имаше външно-политически аспект", посочи Гърдев.
„Чрез нея се препотвърди единството на Съюза, продължаването на помощта за Украйна и пълното ангажиране на САЩ“
Речта на Путин беше обърната основно към руското общество, отбеляза анализаторът.
„Той обясни, че войната върви по план. Това обаче се различава от истината. Руският президент избяга от формулирането на цели“.
Румен Кънчев: Излизането на Русия от "Нов старт" отваря вратата за безконтролно увеличаване на ядреното оръжие
Конфликтът ескалира, напомни Гърдев.
„Първоначалната вяла помощ за Украйна прерасна в пълномащабно превъоръжаване. Русия увеличи двойно силите си там. Вкара също ново въоръжение“.
Руското държавно военно ръководство си дава ясна сметка, че използването на тактически ядрени оръжия в близката зона на бойните действия, независимо, че е с малък заряд, ще бъде осъдено от цялата световна общност, смята Димитър Гърдев.
Прогнозата на Гърдев за развитието на конфликта е песимистична.
„Не виждам предложения дори за начални преговори от руското военно ръководство. Нагнетяването в украинското общество пък е толкова голямо, че също не иска да чуе за примирие или преговори, които могат да изискват изоставяне на границите на Украйна от 2014 година“.
От развитието на бойните действия в Украйна зависи и съдбата на Путин на изборите догодина, посочи още той.
Димитър Гърдев
От развитието на бойните действия в Украйна зависи и съдбата на Путин на изборите догодина, посочи още той
Фактор Фактор
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков