Димитър Главчев изпрати писмо до всички ПГ чрез Наталия Киселова, иска мандат от НС за споразумение с Украйна
От ДБ остават категорични, че фигурата на Борисов за премиер е нежелана
Служебният премиер Димитър Главчев изпрати писмо до всички ПГ чрез Наталия Киселова. Той иска мандат от НС за споразумение с Украйна. Отговорите ще покажат ясно кой е за европейско развитие на България, кой е за новите нацисти в Кремъл.
Министър-председателят Димитър Главчев изпрати писмо чрез председателя на Народното събрание Наталия Киселова до всички парламентарни групи относно подписването на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна.
„С оглед предвидената дългосрочна рамка (10-годишен срок на действие) в духа на парламентарното управление, в изпълнение на Конституцията и практиката на Конституционния съд призовавам Народното събрание да даде нарочен мандат на служебното правителство за подписване на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна“, пише министър-председателят.
В писмото, информира правителствената информационна служба, Главчев изтъква, че споразумението не попада в обхвата на Виенската конвенция за правото на договорите (1969 г.) и предвижда политически ангажименти в съответствие с взетите решения от Народното събрание. От 27 държави членове в Европейския съюз само 6 страни (Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария) не са подписали подобен акт.
В писмото се посочва също така, че в чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България е регламентирана общата компетентност на Министерския съвет да ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната. Съгласно Решение № 20 от 23.12.1992 г. по конституционно дело № 30/1992 г. служебното правителство в рамките на тази обща компетентност, предоставена на Министерския съвет, е оправомощено да решава текущите въпроси на вътрешната и външната политика. Конституционните съдии в мотивите на цитираното решение стигат до извода: При положение, че в България е установено "парламентарно управление" (чл. 1, ал. 1 от Конституцията), същностен белег на което е [..] необходимостта от доверие на Народното събрание към правителството, обстоятелството, че служебното правителство е назначено от президента, дава основание да се счита, че функциите му са ограничени. | БГНЕС
Още от Свят
Революционната гвардия на Иран: Ударихме военните бази на САЩ в Бахрейн и Кувейт
Гвардията твърди, че е поразила „ключова инфраструктура и съоръжения" в американските бази Арифджан и Али ал Салем в Кувейт, както и Джуфейр и Шейх Иса в Бахрейн, с ракети и дронове
САЩ нанесоха нови удари по Иран, Тръмп обяви край на примирието
Новите атаки вече доведоха до поскъпване на петрола. Към 00:54 часа по Гринуич фючърсите на сорта Brent нараснаха с около 1% до 78,80 долара за барел
19FortyFive: Путин ще трябва да признае реалността – Русия вече загуби стратегически войната
Експертът предупреждава, че Кремъл вероятно ще продължи опитите за дестабилизация, заплахи и психологически натиск