"След днешната Декларация на ПГ на ДПС, представена от Председателя Мустафа Карадайъ, сме по-близо до импийчмънт, отколкото до ВНС и нова Конституция." Това написа във Фейсбук народният представител от ГЕРБ и бивш председател на парламента Димитър Главчев.
Припомняме, че днес от парламентарната трибуна председателят на ДПС Мустафа Карадайъ поиска оставките едновременно на Радев и Борисов, както и сформирането на експертен антикризисен кабинет.
ДПС предлага министри да бъдат експерти от съответните сектори. Премиерът да бъде посочен от най-голямата партия, а вицепремиерът - от най-голяма опозиционна партия.
"Вместо Радев да влезе в ролята на обединител на нацията, той избра реваншисткия модел на ГЕРБ на противопоставяне и политическата барикада. Румен Радев атакува съдии, атакува прокурори – така ерозират и изпълнителната, и законодателната, и съдебната власт. С действията си той ерозира държавността и държавата като цяло и в крайна сметка днес имаме протести – с хора с различни виждания, на различна връзка", посочи председателят на ДПС.
Процедурата по импийчмънт на президента стартира с обвинение за държавна измяна или нарушаване на Конституцията, подписано от най-малко една четвърт от народните представители - 60 гласа. То трябва да бъде прието с гласовете на повече от две трети от народните представители - тоест, 160 гласа.
А след това Конституционният съд разглежда обвинението срещу президента или вицепрезидента в едномесечен срок от внасянето на обвинението. Ако бъде установено, че президентът или вицепрезидентът са извършили държавна измяна или са нарушили Конституцията, пълномощията им се прекратяват.
Димитър Главчев
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас