5 Декември, 2025

Димитър Радев: България е много близо до влизане в еврозоната

Димитър Радев: България е много близо до влизане в еврозоната

Димитър Радев, снимка: БГНЕС

Не трябва да забравяме, че вратата е открехната, но може да се затвори

"Страната ни е много близо до влизането в еврозоната. Остава да изпълним така наречения критерий за ценова стабилност." - заяви управителят на БНБ Димитър Радев в интервю за БНТ.

"Очакването е, че ще изпълним критерия през декември или най-късно през януари. След това топката е на политиците. Решението за еврозоната става с политическа санкция." - посочи Радев.

Той отбеляза, че политиците, които искат присъединяването на страната ни към еврозоната, трябва да си поставят за цел да получим решение от Съвета на ЕС в рамките на 2025 г.

"Датата е следствие от това решение. Обикновено 6 месеца след това решение страна трябва да въведе еврото." - обясни Радев.

По думите му не трябва да забравяме, че вратата е открехната, но може да се затвори.

Димитър Радев коментира и ситуацията с бюджета на страната.

Според него след решенията на парламента от вчера "има светлина в тунела".

"Но решаването на въпросите в бюджетната сфера преминава през разрешаване на политическата криза", каза Радев.
По думите му това, което трябва да направим като страна е да дадем широка подкрепа за един позитивен дневен ред на страната.

Той обобщи този дневен ред с думата консолидация - политическа, институционална и фискална консолидация.

"2024 г. според мен ще приключи в рамките на 3% бюджетен дефицит", каза Радев, като предупреди, че рисковете са за идната 2025 г.

"Бюджетният пакет трябва да съдържа тригодишна фискална програма, 4-годишен фискален структурен план", добави управителят на БНБ.
По дефиниция инфлацията подпомага дефицита, поясни Радев.

"Проблемът, с който се сблъсква Министерството на финансите е, че инфлацията върви надолу", отбеляза той.

Според него ситуацията с бюджета в момента не е нещо неочаквано.

"Трябва да се върнем към дисциплинираната фискална позиция, която ние поддържахме до 2020 - 2021 г. Тази консервативност във фискалната политика ни помогна много - тя е в основата на всички сравнителни предимства, които имаме в икономическата и финансовата сфера." - препоръча Димитър Радев.

Сподели:

Коментари (0)

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Управляващи, синдикати и бизнес ще търсят формула, която да позволи актуализиране на план-сметката така, че да отрази интересите на всички страни

ПП-ДБ с вот на недоверие днес срещу правителството на Желязков

ПП-ДБ с вот на недоверие днес срещу правителството на Желязков

Другата седмица, когато се дебатира вотът, ще има още по-голям протест, заканиха се от коалицията. Мотото ще бъде: „Стига!  Достатъчно! Дайте шанс на бъдещето на България.“

Облачно с валежи и мъгли, значителни дъждове на югозапад

Облачно с валежи и мъгли, значителни дъждове на югозапад

Ще духа умерен, в източните райони и временно силен източен вятър. Максималните температури ще са между 8° и 13°, в София - около 9°.