5 Февруари, 2026

Дипломат: Тръмп използва външната политика за лични цели

Дипломат: Тръмп използва външната политика за лични цели

Доналд Тръмп

Това твърди Бил Тейлър, който е американски шарже д'афер в Киев

Високопоставен американски дипломат в Украйна свидетелства пред членове на Камарата на представителите на американския Конгрес и неговите показания затвърдиха идеята, че Доналд Тръмп може би е използвал американската външна политика за лични политически цели, предаде Франс прес, цитира Новини.бг

По време на изявление при закрити врата, чието съдържание бързо изтече в медиите, Бил Тейлър, който е американски шарже д'афер в Киев, разказа как президентът Тръмп се опитал да окаже натиск върху Украйна, за да разследва тя семейството на неговия опонент от Демократическата партия Джо Байдън с приближаването на президентските избори в САЩ през 2020 г. Дипломатът разказа, че Тръмп обвързал удовлетворяването на неговото искане с отпускането на помощ на Вашингтон за Киев.

Пред депутати от Камарата на представителите Тейлър каза, че американският посланик в ЕС Гордън Съндланд му дал ясно да се разбере, че Тръмп обвързал деблокирането на американска военна помощ за Украйна с евентуално обявяване от Киев на започване на разследване срещу сина на Джо Байдън, който е бил член на административния съвет на украинска компания. "Господин Съндланд ми каза, че всичко е било свързано с едно такова съобщение, в това число и помощта", каза Тейлър.

Неговите показания, съдържащи се в документ от 15 страници, бяха изцяло публикувани във в. "Вашингтон пост". "Посланик Съндланд каза, че е говорил с украинския президент Володимир Зеленски и му е казал, че въпреки, че не става дума за нещо в замяна, ако той не изясни публично нещата, то ние ще се озовем в задънена улица", каза Тейлър. Той поясни, че под "задънена улица" е разбрал, че Украйна няма да получи военната помощ, от която се нуждае.

Пред конгресмените Тейлър разказа, че Съндланд се е опитал да му разясни логиката на бизнесмен на Тръмп. "Когато един бизнесмен е напът да подпише чек на някого, който му дължи нещо, този бизнесмен иска от този човек да му плати, преди да подпише чека", е казал Съндланд на Тейлър.

Конгресмените от Демократическата партия, присъствали на изслушването, съзряха в него основателно доказателство, подтикнало ги да започнат разследване за импийчмънт на Тръмп.

Говорителката на Тръмп нарече всичко това кампания за оклеветяване, а Тръмп засега не е реагирал директно на изказванията на Тейлър.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп подкрепи Орбан за изборите в Унгария, но едва ли ще му помогне

Тръмп подкрепи Орбан за изборите в Унгария, но едва ли ще му помогне

Орбан реагира бързо на думите на Тръмп, като написа във Facebook: „Благодаря ви, г-н президент!“

Зеленски: Следващият кръг от преговорите с Русия вероятно ще се проведе в САЩ

Зеленски: Следващият кръг от преговорите с Русия вероятно ще се проведе в САЩ

Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф заяви по-рано, че тристранните преговори с Русия и Украйна са били конструктивни и ще продължат през следващите седмици

Тръмп: Трябваше да спечеля изборите, за да задоволя егото си

Тръмп: Трябваше да спечеля изборите, за да задоволя егото си

"Имах нужда от това за собственото си его. Щях да имам лошо его до края на живота си“, каза републиканският президент по време на реч на Националната молитвена закуска във Вашингтон