22 Юли, 2026

Дипломатически рокади: Путин смени руския посланик в Австрия

илюстративна снимка: БГНЕС

След 10 години вярна служба Дмитрий Любински се върна в руското МВнР като зам.-външен министър

Руският президент Владимир Путин е назначил 64-годишния дипломат Андрей Грозов за нов посланик на Руската федерация в Австрия, съобщи австрийското радио и телевизия ОРФ. Грозов, който от 1983 година работи в министерствата на външните работи на Съветския съюз и Русия, е практически неизвестен на широката общественост. 

За разлика от много от своите предшественици, Грозов не е засвидетелствал публично афинитет към Австрия. Преди назначаването му във Виена, той е представлявал Русия в органите на Общността на независимите държави (ОНД) в Минск, пояснява ОРФ. 

Назначаването на дипломата с указ на руския президент е съгласувано с външното министерство на Австрия. „Руското посолство във Виена беше информирано за даденото съгласие през септември“, заяви говорителка на министерството. 

Назначаването не е неочаквано и от руска гледна точка. След като дълго време друг дипломат се смяташе за фаворит за поста на посланик във Виена, още през лятото в информирани кръгове в Москва Грозов беше посочен като бъдещ посланик във Виена. Той наследява специалиста по Австрия Дмитрий Любински, който през август, след десет години във Виена, се завърна в руското външно министерство и беше назначен за заместник-министър на външните работи, съобщава ОРФ. 

Сподели:
FIFA пуска на следващото Световно първенство до 64 отбора: Politico разкри неочакваната причина

FIFA пуска на следващото Световно първенство до 64 отбора: Politico разкри неочакваната причина

Отбелязва се, че основният мотив е финансов. Разчита на огромната фенска база на Китай — страна с население над 1,4 милиарда души — което би донесло значителни допълнителни приходи

Тръмп отдаде последна почит на четирима американски военнослужещи, загинали при атаки на Иран

Тръмп отдаде последна почит на четирима американски военнослужещи, загинали при атаки на Иран

Войната струва близо 37,5 милиарда долара на американските данъкоплатци и отне живота на 18 военнослужещи от САЩ, както и на хиляди иранци

Руски журналист: Русия изобщо не е готова за войната, която Путин доведе на нейна територия

Руски журналист: Русия изобщо не е готова за войната, която Путин доведе на нейна територия

„За първи път в историята на Руската империя, Съветския съюз и постсъветска Русия са нанесени удари по Сибир. Такова нещо никога не е имало“, казва Игор Яковенко

Коментари (0)