15 Януари, 2026

Директорът на Народния театър съди Александър Морфов за 100 бона

Директорът на Народния театър съди Александър Морфов за 100 бона

Александър Морфов

Директорът на Народния театър Васил Василев е завел наказателно дело за обида и клевета с граждански иск за 100 000 лв. срещу Александър Морфов по повод изказването му при получаването на своя Аскеер за най-добър режисьор.

Новината сподели съпругата на Морфов Рени Врангова във Facebook.

Делото бе насрочено за 11:00 днес в Софийски районен съд. Морфов не се е явил в съда.

Василев се жалва, че думите на Морфов са причинили на директора на Народния театър "болка, страдания, сериозен дискомфорт, допълнителен стрес, напрежение и са влошили здравословното му състояние". 

По информация на БНТ адвокатите на Василев са поискали да бъдат разпитани свидетели на следващо заседание, но без да посочат конкретни имена. Защитата е разкрила, че има свидетели, чиято самоличност на този етап няма да разкрие.

"След почти две години административен тормоз, поръчки в жълти медии, разследващи комисии, забрана за работа, уволнение, заплахи, забрана на спектакли, дела…", припомня предисторията в публикацията си съпругата на Морфов.

Актрисата сравнява поисканото от Василев обезщетение с това по заведеното от министъра на вътрешните работи Калин Стоянов дело за 65 000 лв. срещу разследващите журналисти Атанас Чобанов и Димитър Стоянов от Bird.bg.

"Дело-Шамар? Поръчки - бухалки??? Какво да очакваме още?????? Произшествие с Чадър?", пише Врангова. "Колко е скромен този министър!", иронизира Врангова директора на Народния театър.

Припомняме, че по време на церемонията в театър "Българска армия" м. г. Александър Морфов излезе на сцената, слагайки край на почти тримесечно отсъствие от публични изяви. Тогава той отбеляза: "Там някъде (в Народния театър - бел. ред) се спотайва онази партийно-номенклатурна нищожна личност, който е директор в момента. Но да не го превръщаме в политически разговор".

Най-вероятно това е конкретния повод за обидата на Васил Василев и последвалия иск срещу режисьора.

Сподели:

Коментари (0)

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Първи пред комисията трябваше да застане следователят Бойко Атанасов, но той не се яви. Бяха изслушани Десислава Пиронева, Димитър Беличев, Ивайло Илиев, Михаела Райдовска, Пламен Петков и Светлана Шопова.

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Седем кандидати подадоха документи за участие в процедурата по избора на български представител в европейската прокуратура

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

В хода на разследването служителите на реда установили жертвата – 79-годишна столичанка, която първоначално не пожелала да съдейства. Тя била измамена по класическата схема.