18 Януари, 2026

Див скандал заради България и Румъния избухна в Нидерландия

Див скандал заради България  и Румъния избухна в  Нидерландия

Снимка: ЕПА/БГНЕС  Министър Марджолейн Фабер

Причината- министърът на убежищата Марджолейн Фабер пренебрегна позицията на собствената си партия PVV и ни подкрепи

Див партиен скандал избухна в Нидерландия заради подкрепата за България и Румъния за Шенген.

 

Нидерландия няма да пречи по пътя на България и Румъния към пълноправното членство в Шенгенското пространство, съобщават за толкова чаканото „да“ местните медии. 

Решението обаче дойде, след разразил се бурен скандал в управляващата коалиция. Той избухна след като министърът на убежищата Марджолейн Фабер пренебрегна позицията на собствената си партия PVV и реши да подкрепи членството на двете страни.

Пред националната телевизия NOS депутати от PVV коментираха, че разширяването на Шенгенското пространство е безотговорно. Най-голямата партия в кабинета категорично се противопостави на решението да отпадне контрола по суша. Мотивът им бе, че във времена когато много от страните вдигат временни бариери, не е момент да се разширява Шенгенското пространство. 

Не така мисли обаче министърката и си навляче гнева на нейните съпартийци. Самата Фабер каза, че и на нея не й харесват някои неща по темата, но това било единодушното решение на кабинета, което трябвало да подкрепи.

Темата влезе в полезрението и на авторитетния вестник De Telegraaf, който отбеляза, че няма единодушна политическа подкрепа за присъединяването на двете страни в Шенгенското пространство в коалицията.

Две от партиите - VVD и NSC са за членството. „В началото ние също бяхме критични.  Но след като видяхме, че двете страни направиха ключови реформи и затегнаха контрола, както и по-голямо сътрудничество с другите страни-членки по отношение на нелегалната миграция, видяхме, че изпълниха поетите, партията подкрепя разширяването“, казва депутатът от VVD Куини Райковски. І БГНЕС

 

Сподели:

Коментари (0)

Николай Младенов благодари на Тръмп за назначението: Неговото смело лидерство направи това възможно

Николай Младенов благодари на Тръмп за назначението: Неговото смело лидерство направи това възможно

Той благодари и за продължаващата подкрепа "на посредниците и всички партньори, които правят възможно началото на този критичен преход (в Газа)."

Санчес: Американско нашествие в Гренландия би направило Путин най-щастливия човек на света

Санчес: Американско нашествие в Гренландия би направило Путин най-щастливия човек на света

"Ако САЩ използват сила, това би било смъртна присъда за НАТО. Путин би бил двойно щастлив."

Агресивността на Тръмп може да накара Швеция да приеме еврото

Агресивността на Тръмп може да накара Швеция да приеме еврото

В средата на миналата година бившият премиер на страната Йоран Першон заяви, че присъединяването към еврозоната е неизбежно за Швеция.