Джонсън: Путин убива безразборно цивилни украинци, а Тръмп му предлага контрол върху бъдещето на Украйна
Също и да отмени санкциите срещу страната си, да създаде икономическо партньорство със САЩ и да възстанови армията си за повторно нападение след няколко години
Експремиерът на Великобритания Борис Джонсън отправи критики към предложенията на президента на САЩ Доналд Тръмп за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна, съобщи БТА с позоваване на Укринформ.
По думите на Джонсън, Путин безразборно убива все повече украински цивилни, убивайки и ранявайки повече от 100 души в Киев, включително деца, а в замяна му е предложено правото да задържи суверенна украинска територия, завзета с насилие и в разрез с международното право, да контролира съдбата на Украйна чрез забрана за членство в НАТО, също да отмени санкциите срещу страната си, да създаде икономическо партньорство със САЩ и да възстанови армията си за повторно нападение след няколко години.
"Освен правото да споделят природните си ресурси със Съединените щати (украинците) не получават нищо", написа британецът.
Той подчерта необходимостта от дългосрочни и надеждни гаранции за сигурността на Украйна от страна на нейните съюзници.
"Ако искаме да предотвратим нови зверства на Путин, трябва да имаме дългосрочни, надеждни и най-вече добре финансирани гаранции за сигурността на Украйна – гаранции, дадени от Обединеното кралство, САЩ и всички западни съюзници", категоричен е Джонсън.
Вчера Тръмп заяви, че като своеобразна отстъпка за постигане на мир в Украйна Русия предлага да спре войната, без да завзема цялата страна. Всъщност Русия се опитва да завземе цяла Украйна от самото начало на войната, но не успява да постигне тази цел.
Още от Свят
ВСУ: Далечните ни удари са извадили от строя над 30% от капацитета на Русия за преработка на суров петрол
При ударите са били засегнати 16 големи руски петролни рафинерии и терминали, а над 40 преработвателни предприятия в страната са спрели работа
Кремъл отмени големия военноморски парад в Санкт Петербург - може да бъде взет на прицел от Украйна
"Сами разбирате, че не ни е до това сега", коментира източник от щаба на руските ВМФ
Политическа буря след палежа в Скопие: Евродепутатите ни пращат писмо до всички в ЕП
Политическа буря след палежа в Скопие: Евродепутатите ни пращат писмо до всички в ЕП