Джорджа Мелони доволна от напредъка на България и Румъния към Шенген
Премиерът на Италия - Джорджа Мелони, поздрави унгарския министър-председател Виктор Орбан за напредъка по разширяването на Шенген с България и Румъния, съобщават от италианското правителство.
Мелони отбеляза постигнатото в тази посока като успех на унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз. Тя изрази задоволство и от отварянето на първия клъстер за Албания в преговорния процес с ЕС.
Мелони и Орбан се срещнаха в Рим. Те обсъдиха положението в Близкия изток, подкрепата си за справедлив и траен мир в Украйна въз основа на принципите на Устава на ООН и международното право, както и предстоящата Конференция за възстановяване на Украйна, на която Италия ще бъде домакин през юли 2025 г.
Двамата премиери призоваха за преодоляване на първопричините за незаконната миграция и за борба с трафика и контрабандата с цел предотвратяване на човешки жертви. Те настояват за актуализирана правна рамка за улесняване и ускоряване на процеса по връщането на мигранти от Европейския съюз. /БГНЕС
Още от Свят
Тръмп заплаши Канада, че сериозно обмисля да преименува езерото Онтарио на „езеро Америка“
"Вече не очакваме да правим много бизнес с Онтарио“
Норвегия обмисля забрана на лицевото разпознаване, затяга контрола върху умните очила
„Има ясна тенденция изкуственият интелект да се комбинира с камери и микрофони, вградени в очила, слушалки, шапки и други предмети, които използваме в ежедневието", предупреди министърът на цифровизацията Кариане Тунг
Армения иска да се откъсне от Москва - ЕС е готов да разгледа с интерес кандидатурата ѝ за членство
„Интересът на Ереван към присъединяване към 27-те е нов израз на привлекателността, която ЕС представлява за гражданите“