22 Март, 2026

Джорджеску привидя държавен преврат в отмяната на манипулирания вот

Джорджеску привидя държавен преврат в отмяната на манипулирания вот

Калин Джорджеску, снимка: ЕПА/БГНЕС

Елена Ласкони също критикува решението на Конституционния съд

Калин Джорджеску нарече "държавен преврат" отмяната на изборите в Румъния, постановена от Конституционния съд на страната, след като беше установена масирана руска намеса във вота. 

Изненадващият победител от първия тур на вота за президент обяви, че "корумпираната система сключи договор с дявола".

Вчера Конституционният съд реши на извънредно заседание, че отменя резултата от първия тур и целият процес по избора на държавен глава започва отначало. Причината са именно гласовете за Джорджеску. Те са резултат от координирана кампания в социалните мрежи, организирана от външни сили, аргументират се магистратите.

И двата щаба на излъчените за балотажа кандидат-президенти на Румъния изразиха несъгласие с решението на Конституционния съд.

Проевропейският кандидат Елена Ласкони заяви, че решението на съда е неморално, незаконно и смазва демокрацията.

Проруският Калин Джорджеску отиде още по-далече определяйки случилото се като "държавен преврат".

"Решението на Конституционния съд не е просто юридическо противоречие. То практически представлява формализиране на един държавен преврат. Върховенството на закона беше поставено в изкуствена кома. Правосъдието беше подчинено на политическите заповеди и загуби самата си същност. Вече няма правосъдие. То е по поръчка." - твърди Джорджеску.

Междувременно стана ясно, че днес румънската полиция е извършила обиски, свързани с разследване на нередности при победата на първия тур на президентските избори на Джорджеску.

Претърсени са три къщи в град Брашов в Централна Румъния, като част от разследването "във връзка с престъпления, свързани с корупция на изборите, пране на пари, компютърни фалшификации", се казва в изявление на прокуратурата. Действията са насочени срещу неназовано лице, свързано с "незаконното финансиране на предизборната кампания на кандидат за президент на Румъния, чрез използване на парични суми", се казва още в изявлението. 

Българите в Румъния наблюдават как обществото на северната ни съседка буквално е в шок.

"Много сложно и трудно е, защото Румъния е малко разделена след тези случки. От вчера има много гласувания за втория тур на президента в диаспората на Румъния – в Америка, Австралия… Започна гласуването там и ги спряха." - коментира Любомир Николов, заместник-председател на българското дружество в Букурещ.

Притесненията на хората са Румъния да не последва кризата на юг от тях.

Според председателя на сдружението на българите в Букурещ, избори за президент в Румъния ще има най-малко след три месеца. "Новите избори за президент трябва да започнат отначало с всички документи някъде до пролетта", допълни той.

Сподели:

Коментари (0)

Иран: Отвърнахме на атаката срещу ядрения ни обект в Натанз с удар по Димона в Израел

Иран: Отвърнахме на атаката срещу ядрения ни обект в Натанз с удар по Димона в Израел

Ракетният удар в Димона е ранил най-малко 39 души, съобщават израелските служби за спешна помощ

В Чехия се проведоха най-масовите антиправителствени протести от 2019 г. насам

В Чехия се проведоха най-масовите антиправителствени протести от 2019 г. насам

Премиерът Бабиш и неговата популистка партия "Движение на недоволните граждани" (АНО) се завърнаха във властта през декември миналата година, след като прекараха четири години в опозиция

CNN: САЩ унищожиха радарната база, с която Иран е проследявал танкери в Ормузкия проток

CNN: САЩ унищожиха радарната база, с която Иран е проследявал танкери в Ормузкия проток

„Докато работим рамо до рамо, ние също така оставаме фокусирани върху премахването на десетилетната заплаха на Иран за свободния поток на търговия в целия Ормузки проток“, заяви командирът на CENTCOM адмирал Брад Купър