1 Февруари, 2026

Дмитрий Песков: САЩ не са партньори, а опоненти на Русия

Дмитрий Песков: САЩ не са партньори, а опоненти на Русия

Дмитрий Песков

Съединените щати все още не са партньори, а опоненти на Русия и този факт е за съжаление, заяви прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков пред репортери. В същото време той е обнадежден, че страните са преминали от „само пикиране“ към „преговори с пикиране“, предава ТАСС, цитирана от "Фокус". „Едва ли сега (САЩ) могат да бъдат наречени партньори. По-скоро това са наши опоненти или колеги. Засега няма програми за партньорство и отношения, за наше съжаление. Въпреки че президентът [Руската федерация Владимир] Путин многократно демонстрира политическа воля за нормализиране на тези отношения“, каза Песков.

Говорителят на Кремъл също определи като „много положителен знак“ факта, че днес в Женева работят експерти от Руската федерация, които комуникират по въпросите на стратегическата стабилност. „Надяваме се, че поне в хода на тези контакти ще успеем да споделим позициите си по-пълно“, обобщи Песков. Прессекретарят на президента призова да не се преувеличава значението на срещата на руския и американския лидери. Според говорителя на Кремъл не може да се каже, че след срещата на върха на 16 юни в Женева Москва и Вашингтон са започнали ера на партньорство и съюзничество.

По думите му, разговорите между държавните глави „са били полезни и конструктивни“. Песков припомни, че „бяха изложени тези точки, по които страните имат сериозни разногласия“. „Положителната страна на тези разговори е разбирането за необходимостта от започване на контакти по цял набор от въпроси, включително киберсигурността, стратегическата стабилност и евентуално други“, изрази увереност прессекретарят на Путин. „По отношение на киберсигурността и стратегическата стабилност се осъществяват контакти, това е плюс“, добави той. „Но би било неразумно да си слагаме розови очила и да разглеждаме Женева като определен праг, преминал след който вече сме навлезли в ера на партньорство и съюз“, обобщи Песков.
Сподели:

Коментари (0)

Светла памет на загиналите и нека не забравяме никога зверствата на човеконенавистния строй

Светла памет на загиналите и нека не забравяме никога зверствата на човеконенавистния строй

Процедурата вече е във финална фаза за промяна на статута на лагера в Белене и превръщането му в групова културна ценност от национално значение

1 февруари: Раната от сталинския терор продължава да кърви в България

1 февруари: Раната от сталинския терор продължава да кърви в България

Българското общество остава "двулик Янус", макар и в мнозинството си да е проевропейски ориентирано

Йотова прескочи при баба Марта: Чакат ни много тежки изпитания... От Делчево започва новата пролет....

Йотова прескочи при баба Марта: Чакат ни много тежки изпитания... От Делчево започва новата пролет....

"В този труден и много опасен свят трябва да си подаваме ръка и в празник, и в делник, за да вървим напред и да оставим мир на децата си“, посочи новият ни президент