22 Февруари, 2026

Днес беше положен основен камък за изграждането на нов храм в село Малка Желязна

Днес беше положен основен камък за изграждането на нов храм в село Малка Желязна

снимка: пресцентър на община Тетевен

Храмът ще е посветен на света преп. Параскева Петка Търновска, а средствата за изграждането му ще бъдат събрани от благотворителна кампания

На 16 юли Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил извърши водосвет и положи основния камък за построяването на църква в село Малка Желязна. Храмът ще е посветен на света преп. Параскева Петка Търновска.

На тържественото събитие се бяха събрали жители и гости на селото, сред които бяха зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, кметският наместник на село Малка Желязна - Радослав Льоков, кметът на село Български извор – Исай Данг, Цветелина Стоева и др.
Идеята за изграждане на храм в село Малка Желязна е породена от факта, че то е единственото село на територията на община Тетевен, в което няма църковен храм. Инициатор на този проект е Цветелина Стоева, а първата крачка бе направено чрез организирането на пленер в селото на 12 и 13 октомври 2024 г., с което бяха положени основите на дарителската кампания за изграждане на параклис в района./допълнителна информация може да видите ТУК/

Днес Ловчанският митрополит Гавриил имаше и личен празник - навърши 75 години. По този повод той получи множество поздрави и няколко подаръка – г-н Врабевски връчи поздравителен адрес и подари картина на тетевенския манастир „Св. Илия“ от името на кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева. Председателят на ОбС-Тетевен – г-жа Стойчева го поздрави лично и също му подари подарък.  

Сподели:

Коментари (0)

Кукери прогониха злите сили от Карлово с обредни танци

Кукери прогониха злите сили от Карлово с обредни танци

Със своите страховити маски и оглушителни звънци те прогонват злото и отварят пътя към светлината…

Симеон Ставрев: София надминава Варшава по дължина на метромрежата

Симеон Ставрев: София надминава Варшава по дължина на метромрежата

Столицата удължава метромрежата си с нови 3 километра под бул. „Владимир Вазов“ да края на годината. Обявена е финалната фаза от изграждането на новото разширение.

Християнска църква СИОН организира Ден на отворени врати в София

Християнска църква СИОН организира Ден на отворени врати в София

Събитието, което е съпътствано с временна изложба, посветена на 4 години от войната в Украйна, ще присъстват доброволци, дипломати, политици и общественици