Църквата почита днес паметта на Светите равноапостоли Петър и Павел. Църковният празник е наричан от народа Петровден.
Двамата апостоли, които били ревностни разпространители на християнството, претърпели много страдания и гонения и били наречени "първовърховни престолници и вселенски учители".
Рожденото име на Петър е Шимон или Симон. Иисус Христос го нарича Кифа на арамейски. Гръцката форма е Петър, което означава “камък”. Павел, роден в Тарс, Киликия, първоначално изповядва юдейската религия и е сред гонителите на християните. Той бил беден рибар в Галилейското езеро. При Иисус го завел брат му Андрей Първозвани. Веднъж уловът не вървял, но Спасителя рекъл да хвърлят мрежата. “Наставниче - отвърнал Симон, - цяла нощ се трудихме и нищо не извадихме, но по твоята дума ще опитам още веднъж.”
Мрежата така натежала, че дошли на помощ Яков и Йоан. Поразен от чудото, Симон извикал: “Отиди си от мене, Господи, понеже аз съм грешен човек!”. “Не бой се! Отсега ще ловиш човеци!”, успокоил го Иисус. Така вече, като Петър, той тръгнал след Христа. Проповядвал новата вяра и печелел последователи. До фаталния ден на предателството.След целувката на Юда в Гетсиманската градина Петър се спуснал и отрязал ухото на един от стражата. По време на процеса обаче той изневерил на името си и се отрекъл от Спасителя. Сетне се покаял и продължил апостолската мисия.
Католическата църква твърди, че е първият римски папа. Протестантите отричат. Петър е заловен и разпънат на кръст през 64 година. По негова воля с главата надолу, защото не бил достоен за разпятието на Христос. Отива на небето, където държи ключовете на рая. Пуска праведните души и гони грешните
Петър - беден рибар от град Витсаида край Галилейското езеро, е един от първите ученици на Христос и един от преданите му последователи.
През 67-ма година заедно със сподвижника му Петър са разпънати на кръст от император Нерон в Рим.
В народния календар Петровден се предшества от Петровите заговезни, които започват с първата седмица след Петдесетница. В този ден завършва постът и се приготвя младо петровско пиле.
Празникът съвпада с времето на жътвата и на него се работи - обикновено през първата половина на деня.
В представите на българския народ двамата апостоли се възприемат като братя, от които Петър е по-младият. Някъде се смятат и за близнаци. В иконографията свети Петър се изобразява като старец в бели одежди, който държи ключовете на райските порти и определя коя душа е праведна и коя не е.
В някои райони на Петровден се правят сборове. Месят се обредни хлябове и се ядат ранни ябълки - петровки. На някои места те се раздават като помен за починали деца.
Имен ден празнуват Петър (от гръцки "камък"), Павел, Павла, Петрана, Полина, Павлина, Петя, Камен.
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски