23 Декември, 2025

Днес отбелязваме Световния ден на здравето

Днес отбелязваме Световния ден на здравето

Снимка: архив

Темата на 2025 година е „Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините“

На 7 април отбелязваме Световният ден на здравето и Денят на здравния работник в България.  

На днешната дата през 1948 г  в Женева е учредена Световната здравна организация (СЗО). България членува в СЗО от нейното основаване и участва активно в програмите за подобряване на здравните услуги у нас, за ограничаване на острите заразни заболявания, за опазване на околната среда, в борбата със СПИН и раковите заболявания и превенция на смъртността поради тютюнопушене.

Всяка година мотото на празника е различно и насочва вниманието към приоритетна тема, с която е ангажирана СЗО. Темата на 2025 година е „Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините“.

По данни на СЗО повече от половината от населението на планетата е изложено на риск от болести като малария, денга, лайшманиоза, Лаймска болест, шистосомия и жълта треска, пренасяни от комари, мухи, кърлежи, водни охлюви и други вектори (преносители на зараза). Всяка година повече от 1 милиард души се заразяват и повече от 1 милион умират от трансмисивни инфекции.

Световният ден на здравето има за цел да насочи общественото внимание към сериозната и нарастваща заплаха от тези заболявания, като акцентът на дейностите в Европейския регион на СЗО се поставя върху хората в движение, вследствие на пътувания, бизнес и търговия. Независимо от целта на пребиваване в райони с болести, разпространявани от комари, кърлежи или други вектори, всеки трябва да предприеме необходимите стъпки, за да се предпази от тях.

Освен ограничаване разпространението на преносителите на заболявания чрез санитарно-хигиенни мерки, част от профилактиката е повишаване на здравните познания сред населението. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Очаквам още по-голямо засилване на стремежа на режима на Мицкоски, подобно на Груевски преди години, да се разграничава историята на Македония от тази на България, което е някакъв абсурд от гледна точка на историческата наука, казва още историкът

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Политическият пейзаж в България отново се раздвижи след подадената оставка на кабинета

Весела Чернева: ЕС се отказа от замразените руски активи след като Макрон "предаде" Мерц

Весела Чернева: ЕС се отказа от замразените руски активи след като Макрон "предаде" Мерц

По думите на зам.-директора на Европейския съвет за външна политика България в Брюксел са били изненадани от колебливата позиция на България