14 Януари, 2026

В Прага отбелязват 49 години от инвазията на СССР в Чехословакия

В Прага отбелязват 49 години от инвазията на СССР в Чехословакия

Чехословакия по време на съветската инвазия

Догодина, за 50-годишнината ще бъдат организирани серия изложби, фокусирани върху изкуството и културата от комунистическата епоха

Днес се навършват 49 г. от инвазията на СССР и съюзниците от Организацията на Варшавския договор в Чехословакия, насочена към смазването на Пражката пролет - период на политическа либерализация в страната от Източния блок, припомня столичният вестник The Daily Prague Monitor.

В Прага вече са в ход публичните събития, с които да бъде припомнено на хората за събитията от паметната 1968-ма година. Организаторите на събитията се обърнаха с призив към гражданите да не позволяват историята да се повтаря и да бъдат предпазливи срещу еднопартийното управление.

За 2018 г., когато се навършват 50 г. от съветската инвазия, ще бъдат организирани серия изложби, фокусирани върху изкуството и културата от комунистическата епоха и по-специално от 1968 г.

Ръководената от СССР инвазия е извършена с цел да бъде сложен край на реформите на Пражката пролет, които трябваше да покажат „социализъм с човешко лице". Войници от други държави от Организацията на Варшавския договор, сред които и такива от България, преминават чехословашката граница в 23 часа на 20 август, с което е поставено началото на операция „Дунав“. В шест часа сутринта на 21 август по улиците на Прага влизат танковете, за да бъде даден старт на процеса на „нормализация“ на страната. 

Сподели:

Коментари (0)

FT: Без САЩ нищо няма да стане: Г-7 ще търси от Тръмп гаранции за Украйна

FT: Без САЩ нищо няма да стане: Г-7 ще търси от Тръмп гаранции за Украйна

Лидерите на Италия, Германия, Франция, Канада и Великобритания, както и председателят на Европейската комисия, планират да участват в срещата между президента на САЩ Доналд Тръмп и президента на Украйна Володимир Зеленски

Стана известна датата на парламентарните избори в Унгария: има ли шансовете  Орбан?

Стана известна датата на парламентарните избори в Унгария: има ли шансовете Орбан?

По данни от анкети на Politico партията му би трябвало да получи около 37% от гласовете, докато опозиционната партия – 49%.

Неизвестни дронове атакуваха едновременно три танкера в Черно море

Неизвестни дронове атакуваха едновременно три танкера в Черно море

Кой стои зад нападенията срещу танкерите, не е ясно. Украйна не е правила официални изявления.