5 Декември, 2025

Днес започва мандатът на Гърция в Съвета за сигурност на ООН

Днес започва мандатът на Гърция в Съвета за сигурност на ООН

Снимка: бТВ

В ход е церемония по приемането на двугодишният мандат на южната ни съседка за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН

Двугодишният мандат на Гърция като непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН официално започна на 2 януари. В централата на ООН се провежда церемония по посрещането.

Постоянният представител на Гърция в ООН - посланик Евангелос Секерис ще се присъедини към колегите си от Дания, Сомалия, Пакистан и Панама на събитието, съобщи „Катимерини“.

Церемонията включва символично поставяне на знамената на петте нови държави в залата на Съвета за сигурност, заедно с тези на съществуващите членове: петте постоянни членове (Китай, Русия, САЩ, Франция и Обединеното кралство) и петте непостоянни членове (Словения, Алжир, Южна Корея, Гвиана и Сиера Леоне), чийто мандат приключва през 2025 г.

Министърът на външните работи Георгиос Герапетритис наскоро очерта стратегическите приоритети на Гърция за двугодишния ѝ мандат в Съвета за сигурност.

Тези приоритети включват насърчаване на мирното разрешаване на спорове, спазване на международното право, овластяване на жените в усилията за мир и сигурност, защита на децата във въоръжените конфликти, справяне с екзистенциалната заплаха от климатичната криза и укрепване на морската сигурност. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Икономиката на Европейския съюз и еврозоната е ускорила темпа си на растеж през третото тримесечие на 2025 г.

Попитаха Путин защо избива рускоезични украинци, той се направи на луд

Попитаха Путин защо избива рускоезични украинци, той се направи на луд

Индия възнамерява да сключи голяма оръжейна сделка с Русия по време на посещението му

Литва обявява извънредна ситуация заради балоните, пускани от Беларус

Литва обявява извънредна ситуация заради балоните, пускани от Беларус

Мярката позволява на правителството и местните власти да насочват допълнителни ресурси за противодействие. Заради навлизането на балони двете най-големи литовски летища – във Вилнюс и Каунас – многократно бяха принудени да затварят.