11 Март, 2026

"Дневник", Северна Македония: България не ни допуска в ЕС, но ще ни отведе в космоса

"Дневник", Северна Македония: България не ни допуска в ЕС, но ще ни отведе в космоса

Ново правителство, нови детски градини, пътища, болници, съкращаване на държавната администрация обеща шоуменът и лидер на българския „Има такъв народ“ Слави Трифонов и с обещанията си стигна до космоса. Планът вероятно е направен от големия избор, който има. Той ще избере мъж и жена, които ще бъдат първите български астронавти в НАСА, но не спира дотук, а ще направи всичко, за да има и „северномакедонец“ космонавт, пише македонското издание "Дневник".

Подаване на заявление за членство на България в Европейската космическа агенция, защото само България не е член там. Ще направя всичко възможно да изпратя мъж и жена, които ще бъдат първите български космонавти в НАСА. Ще направя всичко възможно астронавтът от Северна Македония да се присъедини към тях. „За да не гледаме надолу към страната от срам, а да започнем да гледаме към звездите“, каза Трифонов.


Изданието припомня, че изпраща сигнали до ЕС България да вдигне барикадата, но това така не се и случва. "Президентът на България Румен Радев повтори, че "политиката на България спрямо Северна Македония не зависи от това кое правителство е на власт и какъв ще бъде парламентът, а от провеждането на открит конструктивен диалог между Скопие и София и трябва" се движи между двете столици, а не в Брюксел или Париж, и зависи от критериите, които Скопие ще изпълни за членство в ЕС", пише "Дневник". 

"Повече от ясно е, че поне засега напомнянията на Македония не помагат, че страната е кандидатка повече от 16 години и че никоя друга държава не е била толкова хвалена и позитивно оценена, че това е по-скоро въпрос на достойнство на ЕС от нашето, че е европейско някой да се интересува какви сме и на какъв език говорим, че принадлежим към Европа", завършва с патос изданието. 

Сподели:

Коментари (0)

Двама украински граждани са задържани за шпионаж в България

Двама украински граждани са задържани за шпионаж в България

Двамата живеят в испанската провинция Аликанте, град Гуардамар дел Сегура, се разбра по време на заседанието на съда

Тръмп: Военните последствия за Иран ще бъдат безпрецедентни, ако е минирал Ормузкия проток

Тръмп: Военните последствия за Иран ще бъдат безпрецедентни, ако е минирал Ормузкия проток

"Ако пък, напротив, те премахнат онова, което евентуално е поставено, това ще бъде огромна стъпка в правилната посока", написа той в социалната мрежа Truth Social

Белият дом опроверга свой министър: ВМС на САЩ не са ескортирали танкери през Ормузкия проток

Белият дом опроверга свой министър: ВМС на САЩ не са ескортирали танкери през Ормузкия проток

"Това остава възможна опция“, заяви говорителят на Белия дом Карълайн Ливит по време на брифинг