18 Април, 2026

До 20 милиона евро глоба за фирми, които не повишат компютърната си защита

До 20 милиона евро глоба за фирми, които не повишат компютърната си защита

Едва 4% от бизнеса у нас е запознат с новата евродиректива

Заради все по-нарастващата вълна от киберпрестъпления миналия месец бе създадена Европейска агенция по киберсигурност, а от май следващата години всички фирми и публични дружества, с над 40 души персонал, трябва да въведат пакет от мерки за защита на личните данни. За неизпълнилите еврорегламента Брюксел предвижда глоби. Новият еврорегламент предвижда санкция до 20 милиона евро за фирми, които не успеят до май догодина да повишат компютърната си защита.  Оказва се, че едва 4% от бизнеса у нас е запознат с новите изисквания на Брюксел за защита на личните данни. Това стана ясно по време на конференция за киберсигурност в София Техпарк. В рамките на форума беше предпрeмиерата на документалния филм на Българската национална телевизия "Игра на хакери".

Какви щети може да причини на бизнеса хакерска атака, обясниха пред участниците във форума, експерти по киберсигурност. "Един бизнес, претърпявайки сериозна хакерска атака, губи всичко - не само доверието на обществото, не само финансите, които могат да му бъдат откраднати от банковите му сметки, но личните данни, които съхранява на своите потребители и служители, договорите на своите контрагенти и партньори. Всъщност един бизнес след това трудно може да се възстанови", обясни  Мартина Павлова от фирма за киберсигурност.

За компютърната защита на фирмите освен експертите по киберсигурност, вече се грижат и застрахователите.

Сподели:

Коментари (0)

Петролът поевтиня с близо 10%, след като Иран обяви Ормузкия проток за отворен

Петролът поевтиня с близо 10%, след като Иран обяви Ормузкия проток за отворен

Падането на цените на петрола последва изказванет на външният министър на Иран, който заяви, че преминаването за всички търговски кораби през Ормузкия проток е отворено за оставащия период на прекратяване на огъня, в съответствие с примирието в Ливан

Застрахователи в Лондон обявиха 1 млрд. долара покритие за кораби в Ормузкия проток

Застрахователи в Лондон обявиха 1 млрд. долара покритие за кораби в Ормузкия проток

Застрахователната компания Beazley обяви, че застава начело на „морски военен консорциум“, който ще предоставя допълнителното покритие чрез Lloyd’s, водещия пазар в застраховането

Енергийният министър очаква преговори с Турция по договора с "Боташ"

Енергийният министър очаква преговори с Турция по договора с "Боташ"

В писмо до турската страна Трайчо Трайков посочва темите, по които ще се търсят общите интереси за двете държави