7 Декември, 2025

До 40% увеличение на заплатите в областните и общинските болници

До 40% увеличение на заплатите в областните и общинските болници

Бойко Борисов с представители на общинските болници

Парите ще дойдат от Здравната каса и от бюджета на държавата

30 млн. лв допълнително ще получат общинските и областните болници в страната. За това се договориха Сдружението на общинските болници, здравният министър, премиерът и финансовият министър в Министерския съвет. 

„Постигнахме съгласие по отношение на допълнителното финансиране през тази година, то ще възлезе на 30 млн. лв., от които 18 млн. лв за общинските болници, а останалите 12 млн. лв. за областните”, каза министърът на здравното ведомство Кирил Ананиев.

С тези пари трябва да се увеличат между 25% и 40% заплатите на работещите в общинските медицински заведения и между 10% и 15% в областните. През последните дни имаше серия от протести на медици заради ниските възнаграждения и лошите условия на труд.

„Всички ние сме удовлетворени, защото за два дни се постигна нещо, за което не очаквах да се случи”, посочи д-р Неделчо Тотев.

Парите ще дойдат от Здравната каса и от бюджета на държавата. Още 36 млн. лева са заложени като увеличение за болниците.

Така, тази година местните болници ще получат общо 66 млн. лв., а общото задължение на всички общински болници в момента е 100 млн. лв.
Сподели:

Коментари (0)

Запалиха светлините на коледната елха в Тетевен

Запалиха светлините на коледната елха в Тетевен

Тържествена програма постави началото на Коледните и Новогодишни празници в града

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

"Предлагат се и "единствените по рода си животворни перли – силноалкална среда, която бори киселината в нашия организъм“, научаваме от продавачите

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Намаленията означават, че броят на децата, които умират преди да навършат 5 години, се очаква да се увеличи до 4,8 милиона тази година, което е с 200 000 повече от 2024 г., според годишния доклад Goalkeepers на Фондацията „Гейтс“