27 Май, 2026

Добра новина: 22 млрд. долара от приходите от замразени руски активи отиват догодина в Украйна

снимка: архив Faktor.bg

Механизмът за усвояване на средствата ще се определя при сключване на конкретни договори за заем, съобразени с конкретните условия на всеки партньор

 

Украйна ще получи първия транш от приходите от замразени руски активи, планирани да бъдат отпуснати на под формата на заем от страните от Г-7 през следващата година. Това е заявил украинският министър на финансите Серхий Марченко по време на пресконференция днес.

Размерът на транша се очаква да бъде в размер на 22 млрд. долара от общо 50 млрд. долара, които бяха оповестени като доходност от замразените активи на Русия. Според Марченко останалите средства ще бъдат предоставени през 2026-2027 г. Той уточни, че ако възникнат допълнителни военни нужди, делът, определен за 2025 г., може да бъде значително увеличен.

Механизмът за усвояване на средствата ще се определя при сключване на конкретни договори за заем, съобразени с конкретните условия на всеки партньор.

"Някои партньори отделят част от средствата си специално за военни нужди, докато други партньори категорично не могат да финансират тези разходи", каза Марченко.

През октомври тази година украинският министър на финансите Серхий Марченко и министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън подписаха съвместно изявление във Вашингтон за предоставяне на Украйна на 20 милиарда долара по механизма Изключително ускоряване на приходите (Extraordinary Revenue Acceleration - ERA) за Украйна. Общият обем на финансиране по този механизъм е 50 милиарда долара, финансиран от замразени руски активи.

Сподели:
Техеран: Целта на САЩ и Израел остава да свалят Ислямската република

Техеран: Целта на САЩ и Израел остава да свалят Ислямската република

В продължение на десетилетия Иран и Израел са водили скрита война, включваща саботажни операции, сред които срещу ирански ядрени съоръжения, както и убийства на учени

Русия набира за фронта в Украйна хора с дългове - обещават им опрощаване

Русия набира за фронта в Украйна хора с дългове - обещават им опрощаване

Указът на Путин обхваща не само самите новобранци, но и техните съпруги или съпрузи

И Полша извика руския посланик заради заплахите към Украйна

И Полша извика руския посланик заради заплахите към Украйна

„Ако нашето посолство пострада, както се е случвало и преди, ще приемем това като умишлено действие“

Коментари (0)