15 Януари, 2026

Добромир Живков: Вариантът с правителство на малцинството не е реалистичен, но е единствено възможен

Добромир Живков: Вариантът с правителство на малцинството не е реалистичен, но е единствено възможен

Добромир Живков

Възможна е подкрепа от отцепили се депутати

Вариантът с правителство на малцинството от една страна не е реалистичен, от друга – в сегашната ситуация е единственият възможен вариант.

Такава позиция изрази пред бТВ социологът от „Маркет ЛИНКС“ Добромир Живков.

„Борисов не иска да влиза публично в коалиция с ДПС. БСП каза, че няма да подкрепи кабинет с политически лица. От ПП-ДБ обявиха, че няма да подкрепят кабинет на ГЕРБ.“ – посочи той.

По думите му, всеки – от ГЕРБ, ДПС, ИТН, гледа да максимизира резултата за себе си.

Живков смята, че е напълно възможно отцепили се депутати да подкрепят правителство на малцинството.  
„Случвало се е много пъти“, добави той.

Според него, този модел може да послужи за формиране на кабинет, който „за някакъв период да управлява страната“. 

Социологът коментира, че сме стигнали до тази ситуация, защото „очевидно политиката е сведена до някакво търгашество, надиграване“. 
„Очевидно няма идеология в това, то се натрупва в продължение на 20 години и говорим за това като за нормално явление“, констатира Живков.

Той посочи, че това са крайно порочни практики, както и купуването на гласове.  

Според него купеният вот на изминалите избори е бил в сериозен мащаб. 
„Съществуват много на брой секции със значителна степен на риск от купуване на гласове“, поясни експертът.

Добромир Живков отбеляза, че това не е било възпрепятствано достатъчно  от страна на МВР.

Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

До 15 януари се очаква и техниката, която беше закупена по извозване и сметосъбиране да пристигне.